Wyniki badań, które pokazują, że rośliny odpowiadają na zmiany w środowisku w podobny sposób, w jaki robią to zwierzęta, które doświadczają stresu, zostały opisane w magazynie Nature Communications. Badacze zauważyli, że rośliny, tak jak zwierzęta potrafią wysyłać chemiczno-elektryczną odpowiedź do otoczenia. Używają jednak do tego własnych mechanizmów.
– Od dawna wiemy o tym, że neuroprzekaźnik GABA, który występuje u zwierząt, jest produkowany także przez rośliny. Dochodzi do tego szczególnie w sytuacjach “stresowych”, a więc np. gdy roślina doświadcza m.in. braków wody, ekstremalnych temperatur czy zostaje zaatakowana przez wirusa – mówi Matthew Gilliham, autor badania.
Teraz jednak okazuje się, że GABA jest wiązana przez rośliny w podobny sposób, w jaki dzieje się to u zwierząt. W efekcie tego procesu powstaje sygnał elektryczny, który ostatecznie reguluje wzrost rośliny, gdy jest ona narażona na stres w swoim środowisku.
Naukowcy mają nadzieję, że zrozumienie, jak rośliny reagują na substancję GABA pozwoli opracować nowe sposoby modyfikacji odpowiedzi roślin na stres i wyhodować bardziej odporne gatunki roślin.
Czytaj więcej: