Plaga wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe może obrócić zdrowie i życie w popiół. – To coś znacznie więcej niż zwykłe zmęczenie – tłumaczy dr Adam Aduszkiewicz, coach, filozof, terapeuta z Ośrodka Rozwoju Osobistego Lwowska 5 w Warszawie. – Człowiek zmęczony wyśpi się, pojedzie na urlop i wróci wypoczęty do pracy. Człowiek wypalony – nie. Świadomość tego, co go czeka danego dnia, sprawia, że nie może wypocząć. W takiej sytuacji każde wyjście rano do pracy jest kolosalnym wysiłkiem, znacznie większym, nieporównywalnym niż wtedy, gdy ktoś jest po prostu zmęczony.
„W klatce piersiowej i w gardle czuł węzeł, który nie pozwalał mu zaczerpnąć więcej powietrza. Ze wstrętem i jednocześnie strachem myślał o kolejnym dniu. Bał się, że nie da rady. Pchał pod górę codzienny głaz zadań i obowiązków jak Syzyf. Im bardziej starał się go przesunąć kamień choć o milimetr do przodu, tym bardziej go przygniatał. Tego dnia zwlókł się z łóżka, mobilizując resztki sił. Dotarł do biura z myślą, że musi się wziąć w garść, bo inaczej wszystko się rozsypie. Wszystko – czyli najpierw on sam, a potem szereg niepozałatwianych spraw runie jak domino.” Tak może czuć się osoba wypalona zawodowo.
– To jest taki moment, kiedy człowiek czuje, jakby wszystko w nim spłonęło. Jest pusty, nie ma energii, nie ma siły. Nic nie może, a przynajmniej tak sądzi – wyjaśnia dr Aduszkiewicz, który specjalizuje się m. in. w terapii wypalenia zawodowego.
Z Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji Pracy 2016 wynika, że co czwarty Polak cierpi z powodu wypalenia. Z kolei raport TNS Polska podaje, że 40% pracowników warszawskiego „Mordoru” przyznaje, że ma objawy tego syndromu. 15% czuje stres w drodze do pracy. To niepokojące, bo w biurowcach „Mordoru” pracują głównie młodzi ludzie.
W Japonii umiera z powodu przeciążenia pracą po kilkanaście godzin na dobę 10 000 osób rocznie. To zjawisko karõshi, czyli nagłej śmierci, zupełnie tak, jakby akumulatory życiowe danej osoby wyczerpały się do cna. A w Unii Europejskiej przyczyną 50-60% dni nieobecności w pracy jest własnie stres.
Wejrzyj w przyczyny
Aby uwolnić się od wypalenia, trzeba przepracować z terapeutą jego przyczyny. Mogą być różne w zależności od konkretnej osoby. Zazwyczaj to jedna z mrocznych stron obsesyjnego dążenia do sukcesu, bezpośredni efekt zaburzenia równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Wg Tony’ego Schwarza, autora książek i eksperta od zarządzania energią, człowiek funkcjonuje w oparciu o 4 podstawowe źródła energii:
- ciało
- dusza
- emocje
- umysł
Jeśli zaniedba choć jedno z nich, prędzej czy później jego równowaga, a w rezultacie dobre samopoczucie, zostaną naruszone. Osoby, które stawiają sukces zawodowy czy finansowy ponad inne aspekty życia, muszą więc liczyć się z możliwością wypalenia.
Najbardziej narażeni na nie są introwertycy, ludzie skłonni do perfekcjonizmu, melancholicy, znerwicowani. Bywa, że z nadmiernym przeciążeniem usiłują radzić sobie uzupełniając zapasy w organizmie, np. poprzez pochłanianie słodyczy, nocne podjadanie, sięganie po papierosy, alkohol, itd. W ten sposób chcą się „pocieszyć”. To prosta droga do uzależnienia.
– Mówi się zwykle, że wypalenie polega na głębokiej nierównowadze między potrzebami i możliwościami człowieka a zadaniami, z którymi się styka. Z wymaganiami, które stawia otoczenie. Najprościej powiedzieć, że ktoś ma za dużo pracy, w porównaniu z tym, co może wykonać. Zaburzenie proporcji między tym, co człowiek może dać, a tym, czego wymaga od niego świat powoduje, że ma on poczucie absurdalności sytuacji. Nie jest w stanie odnaleźć się warunkach, które stwarza mu środowisko. To może mieć związek ze złymi stosunkami w pracy, mobbingiem. Gdy ktoś jest wypalony, jest też często przekonany, że nie da sobie rady. To jest jego wewnętrzna ocena – tłumaczy Aduszkiewicz.
Można zapobiec wypaleniu zawodowemu, dbając o regularne ładowanie wszystkich baterii, z których czerpiemy energię do życia. Jeśli zaś dojdzie do wypalenia, trzeba zgłosić się do specjalisty.
Zobacz, jak dochodzi do wypalenia: https://www.youtube.com/watch?v=U9dy6atb7fE
Odcienie sukcesu
Materiał powstał w ramach akcji edukacyjnej „Odcienie sukcesu”, prowadzonej przez ORO Lwowska 5 w Warszawie. Jej celem jest zwrócenie uwagi, że sukces ma nie tylko jasne, ale również ciemne strony, np. wypalenie zawodowe, zerwanie więzi rodzinnych, uzależnienia, depresja, itd.
Można jednak osiągać sukces mądrze, dbając o zrównoważony rozwój zarówno osobisty jak i w sferze kariery zawodowej.
Źródło: www.lwowska5.pl