Do tej pory zdania w sprawie migreny były podzielone. Część naukowców uważała, że odczucia związane z migreną powstają w mózgu. Natomiast inni sądzili, że wszystkiemu winne są zbyt mocno rozszerzone naczynia krwionośne w głowie.
Teraz naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA odkryli, że migrenę może wywoływać działający głęboko w mózgu peptyd, który pobudza neurony odpowiedzialne za bodźce czuciowe w twarzy. Badania opisano w magazynie „New Scientist”.
Czytaj więcej: CHOROBY, KTÓRE ZADZIWIŁY LEKARZY
Simon Akerman z New York University i Peter Goadsby z Kings College w Londynie badali dwa neuropeptydy – VIP i PACAP, uwalniane przez komórki mózgowe, które mogą brać udział w odczuwaniu bólu migrenowego. Substancje te zaciekawiły naukowców, ponieważ okazało się, że osoby, które cierpią na ataki migreny, miały ich podwyższoną ilość we krwi. Podanie ochotnikom peptydów spowodowało wystąpienie migreny w ciągu ok. 2 godzin.
Wspomniane peptydy rozszerzają naczynia krwionośne. Tryptany, czyli jedyne leki specyficznie przeciwmigrenowe, jakie udało się dotychczas opracować, obkurczają naczynia krwionośne mózgu.
Akerman i Goadsby badali wpływ VIP i PACAP na neurony. Mierzyli aktywność elektryczną neuronów u uśpionych szczurów i badali zachowanie naczyń krwionośnych w mózgach gryzoni – czy były rozszerzone, czy zwężone. Niektórym szczurom podano PACAP, innym – VIP. Tylko PACAP spowodował zwiększenie aktywności neuronów – około półtorej godziny po jego podaniu. To sugeruje, że peptyd jest odpowiedzialny za zapoczątkowanie migreny.
Czytaj więcej: TLENEK AZOTU ZMIENI NASZE ŻYCIE NA LEPSZE?
Podanie środka blokującego receptory dla PACAP zapobiegało migrenie – ale tylko wówczas, gdy podawany był wprost do mózgu. Podany dożylnie nie działał.Wcześniej przeprowadzone przez innych naukowców badania wykazały, że tryptany blokują uwalnianie z neuronów peptydów podobnych do PACAP.
Nowe odkrycie wskazuje potencjalny cel dla bezpieczniejszych i skuteczniejszych leków na migrenę i przemawia za słusznością teorii, zgodnie z którą to neurony, a nie naczynia krwionośne są odpowiedzialne za ataki migreny.