Po 25 latach gospodarki wolnorynkowej słowa „firma” i „zysk” połączyły się dla nas do tego stopnia, że trudno nam sobie wyobrazić inny układ. Owszem, istnieją stowarzyszenia i fundacje, które działają non-profit. Ale czy przedsiębiorstwo mogłoby funkcjonować tak, aby ważniejsze od kolejnych procentów w tabelce były cele społeczne?
Jak się okazuje, ekonomia społeczna – bo tak nazywa się ten trend – rozwija się w wielu krajach. Także w Polsce, choć ciągle dość nieśmiało. Dominującą formą przedsiębiorstw społecznych są u nas spółdzielnie socjalne, ale pojawiają się też inne rozwiązania.
Jakie są ich zalety? Czy ekonomii społecznej pomagają nowe technologie i na odwrót – czy firmy technologiczne mogą działać w modelu społecznym? O tym chcę porozmawiać podczas najbliższego wydania mojej audycji „Człowiek 2.0”. Ze mną w studiu tym razem:
- Julia Koczanowicz-Chondzyńska z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, sekretarz konkursu Przedsiębiorstwo Społeczne Roku,
- Kamila Sidor, szefowa przedsiębiorstwa społecznego Geek Girls Carrots,
- Konrad Latkowski, organizator warszawskiej edycji „Startup Weekendu”.
Warto uważnie słuchać tego odcinka, ponieważ do zdobycia będzie półroczna prenumerata magazynu „Focus“! Szczegóły na antenie w trakcie audycji.
Możecie jej posłuchać 14 czerwca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!