Rozwój technologii, a zwłaszcza sztucznej inteligencji sprawia, że wkrótce mogą zniknąć kolejne zawody. „Inteligentne“ oprogramowanie zagraża m.in. kierowcom taksówek i ciężarówek, sędziom sportowym, urzędnikom i telemarketerom. I choć część specjalistów jest zdania, że rozwój technologiczny doprowadzi do powstania nowych zawodów i nowych miejsc pracy, staje się to coraz bardziej wątpliwe.
Ludzi na Ziemi wciąż przybywa, a wielu z nich nie ma i nie będzie miało kwalifikacji do pracy w zawodach, w których najbardziej będzie liczyła się np. kreatywność czy empatia. Na liście najmniej „zagrożonych wymarciem“ profesji są na razie m.in. terapeuci, pracownicy opieki społecznej, audiolodzy i chirurdzy szczękowi.
Czy technologia faktycznie wyśle nas na bezrobocie? A jeśli tak, to czy będzie to dla nas złe, czy dobre? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:
- Natalia Hatalska, ekspertka w dziedzinie analizy, prognozowania i badania trendów, założycielka InFuture Hatalska Foresight Institute,
- prof. Robert Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego,
- prof. Jan Terelak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Przy okazji polecam archiwalne audycje o pracy zdalnej, rekrutacji online i humanizacji maszyn, a także raport Natalii Hatalskiej i książkę „Świt robotów”. Warto też posłuchać, co o wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy ma do powiedzenia… prezydent USA:
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 22 października po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!