W ubiegłym roku na ok. 195 tys. nowych związków małżeńskich, przypadły ok. 64 tys. rozwodów – wynika z danych Głównego urzędu Statystycznego. Od razu pojawiają się pytania: Czy możemy coś zrobić, by uniknąć rozwodów? Co jest ich najczęstszą przyczyną? I w końcu – czy rozwód można przewidzieć?
Twierdząco odpowiada prof. Justin Lehmiller z Ball State Associate. To dość kontrowersyjne, bo literatura fachowa nie dawała dotąd jasnych odpowiedzi.
Prof. Lehmiller w swoich najnowszych badaniach pochyliła się nad małżeństwami, zwłaszcza tymi, które się rozpadają, a wyniki swoich badań opublikowała na stronie Sex & Psychology. Statystyki wskazują na kilka powtarzających się motywów, które pozwalają stwierdzić czy małżeństwo ma szanse przetrwać.
5 czynników, które pozwalają stwierdzić, czy małżeństwo zakończy się rozwodem
1. Wiek ma znaczenie.
Pary, które pobrały się później, zwykle dłużej utrzymują relację. Statystyki są bezlitosne – im wcześniej zawarte małżeństwo, tym większe szanse na rozwód.
2. …dane demograficze też.
Wykształcenie i poglądy religijne są potężnymi wskaźnikami trwałości małżeństwa – wnika z danych Centers for Disease Control and Prevention w USA.
Kobiety z wyższym wykształceniem mają 78 proc. szans na utrzymanie małżeństwa przez 20 lat, mężczyźni – 65 procent. Dla porównania – u kobiet z wykształceniem średnim szanse spadają do 41 proc., u mężczyzn do 47 proc.
Podobnie wygląda kwestia w przypadku poglądów religijnych – osoby wierzące rozwodzą się zdecydowanie rzadziej.
3. Neurotyczna osobowość.
Te cechy osobowości szczególnie utrudniają sprawę – neurotyczność i niestabilność emocjonalna. To one decydują o tym, gdzie dostrzegamy zagrożenia i jaki mamy do nich stosunek.
4. Zaburzenia lękowe i depresyjne.
Jak podkreśla Lehmiller problemy zdrowia psychicznego są ewidentnym czynnikiem sprzyjającym rozwodom.
5. Nielojalność
Owszem to dość oczywiste, ale teraz mamy na to twarde dowody – jak dowiedziono w trwającym 17 lat badaniu podłużnym przeprowadzonym na grupie prawie 1,5 tys. osób, oszukiwanie (zdrada i każdy inny rodzaj nielojalności) prowadzi do obniżenia szczęścia małżeńskiego, obniża poczucie bezpieczeństwa i zwiększa szansę na rozstanie.
Na wykresie i w codziennym życiu
Sprawa jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana – wszystkie wymienione czynniki znajdują odzwierciedlenie w liczbach, nie oznacza to że nie ma od nich wyjątków. Badania statystyczne wskazują korelację, nie zaś pewniki, których w relacjach międzyludzkich nie ma.
Więcej: Czterech jeźdźców Apokalipsy, czyli zachowania, których pojawienie się zwiastuje rozpad relacji