Chińczycy wykorzystują zużyty olej do magazynowania energii. Rewolucyjne podejście poddane testom

Jak wykorzystać zużyty olej? Chińczycy pokazują, że chociażby na potrzeby produkcji superkondensatora, który może zostać później użyty do magazynowania energii. W czasie testów okazało się, iż takie rozwiązanie zapewnia imponującą, 86-procentową wydajność.
Chińczycy wykorzystują zużyty olej do magazynowania energii. Rewolucyjne podejście poddane testom

Sposoby przechowywania energii są obecnie dość ograniczone – szczególnie, gdy mówimy o tych dotyczących jej odnawialnych źródeł. Z tego względu inżynierowie wkładają wiele wysiłku w szukanie nowych metod, które będą cechowały się wysoką wydajnością. Propozycja wprost z Państwa Środka wypada pod tym względem szczególnie zachęcająco, gdyż nie tylko zapewnia korzyści, ale przy okazji umożliwia redukcję odpadów mających postać zużytego oleju. 

Czytaj też: Prąd z powietrza i kropli wody. Chińczycy stworzyli coś niesamowitego

Superkondensatory są w kontekście magazynowania energii bardzo kuszące, gdyż pozwalają na szybkie ładowanie i rozładowywanie. W ramach ostatnich postępów przedstawiciele Chińskiej Akademii Nauk opracowali sposób na zrównoważone wytwarzanie tych elementów. O szczegółach wymyślonego rozwiązania piszą na łamach Waste Disposal & Sustainable Energy

Jak wyjaśniają autorzy przytoczonej publikacji, wdrożone przez nich podejście optymalizuje strukturę porów i wykorzystuje domieszkowanie azotem. W takich okolicznościach dochodzi do wzrostu wydajności superkondensatorów, co przekłada się na dostęp do ekologicznego i zrównoważonego oraz wysokowydajnego magazynowania energii. 

Przeprowadzone przez chińskich naukowców eksperymenty wykazały, że zużyty olej może być wykorzystywany w celu magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł czy na potrzeby zasilania elektrycznych samochodów

Pierwszy etap prowadzonych badań polegał na wytwarzaniu wspomnianych struktur (HPC) przy użyciu melaminy i kwasu linolowego. Te są olejami odpadowymi i były do tej pory przetwarzane między innymi na elektrody superkondensatorów, gdyż cechują się możliwością osiągania nadprzewodnictwa. Podgrzane do wysokich temperatur zostały aktywowane z wykorzystaniem wodorotlenku potasu.

Czytaj też: Perowskity w zupełnie nowej roli. Singapurscy naukowcy dokonali fascynującego odkrycia

Powstałe tym sposobem HPC mają powierzchnię dochodzącą do 3474,1 m²/g, co przekłada się na wysoką pojemność magazynową i wydajność. Dodatkowych korzyści dostarczają tzw. mezopory. Rośnie dzięki nim wydajność transportu jonów, a to kolejna korzyść dla magazynowania energii. Ale jak skorzystać z tego w praktyce? Mówi się przede wszystkim o magazynowaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł czy wykorzystywanej na przykład przez elektryczne samochody. Zmierzony w czasie testów współczynnik retencji wyniósł 86,5% po 2000 cyklach ładowania i rozładowywania.