„Można zwariować” – pod tymi słowami kryje się kampania społeczna, której celem jest oswojenie tematu chorób psychicznych. Skierowana jest głównie do osób cierpiących na depresję, schizofrenię czy chorobę afektywną dwubiegunową, a wymierzona jest głównie w społeczne tabu, które wciąż wisi nad kwestią zaburzeń psychicznych.
– Choroba psychiczna to – jak każda inna choroba – zaburzenie pracy organu, w tym przypadku mózgu – tłumaczy Cleo Ćwiek, modelka, która otwarcie przyznaje się do swojej choroby afektywnej dwubiegunowej.
Ćwiek jest ambasadorką akcji i założycielką Fundacji Można Zwariować. Projekt #moznazwariowac wystartuje na jesieni, ale już teraz jego twórcy uchylają rąbka tajemnicy.
W Kostrzynie nad Odrą podczas tegorocznego Pol’and’Rock Festival będzie można zobaczyć film w technologii Virtual Reality, który pozwala spojrzeć na rzeczywistość oczami osoby przeżywającej epizod psychotyczny.
– Zobaczycie kontrast postrzegania tej samej sytuacji przez osobę̨ zdrową oraz doświadczającą̨ urojeń́ i omamów – czytamy na oficjalnym koncie instagramowym kampanii.
To krótki, edukacyjny eksperyment, w czasie którego widzowie za pomocą pilota będą mogli w dowolnym momencie przełączyć się i zobaczyć sytuację z perspektywy osoby zdrowej lub tej, która doświadcza urojeń i omamów. „To naprawdę otwiera oczy” – zapewniają twórcy.
W role główne wcielili się aktorzy Anna Próchniak i Michał Mikołajczak, a za realizację odpowiada Filip Tułak. Całość została wyreżyserowana oraz nagrana w technologii 360° dzięki pomocy Immersion.vr i CinematicVR.
– To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Bądźcie jego częścią razem z nami! – zapraszają organizatorzy.
Premiera filmu odbędzie się 1.08. w namiocie Fundacji eF kropka (organizator Kongresu Zdrowia Psychicznego) w ramach Akademii Sztuk Przepięknych podczas Pol’and’Rock Festiwal. Zapraszamy również na debatę na temat zdrowia psychicznego z udziałem ekspertów.