Ul, z którego nadawana jest relacja video, został w całości zbudowany od podstaw i zasiedlony nową rodziną pszczelą liczącą ok. 20 tysięcy osobników. Królowa-matka została zaznaczona na grzbiecie zieloną kropką. Kamery umieszczone wewnątrz ula rejestrują wszystko, co dzieje się we wnętrzu, nie wpływając na zachowania owadów, co pozwala na śledzenie ich naturalnych zachowań.
Video relacja dostępna jest codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 na stronie www.zycieula.pl.
Możliwość własnej i indywidulanej obserwacji pszczół w ulu oraz przypomnienie o ich roli i pracy jest głównym celem całej inicjatywy, która jest uzupełnieniem działań obecnej odsłony „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
„Po czterech edycjach kampanii wciąż chcemy przypominać i edukować, że te pożyteczne oraz niezastąpione w przyrodzie zapylacze są zagrożone wyginięciem. Teraz pozwalamy poznać pszczoły jeszcze dokładniej. Warto odwiedzić stronę www.zycieula.pl i przekonać się na własne oczy jak bardzo te owady są aktywne i pracowite” – mówi Małgorzata Strzelec z ZT „Kruszwica” S.A., organizatora akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Inicjatywa powstała w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, który edukuje i przypomina o niezastąpionej roli owadów pszczołowatych i ich znaczeniu nie tylko dla człowieka, ale także dla całego ekosystemu. “8 sierpnia zapraszamy do wybranego Ogrodu Botanicznego lub Parku Narodowego na święto pszczół, czyli drugi Wielki Dzień Pszczół, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak się samodzielnie tworzyć środowisko przyjazne pszczołom” – dodaje Małgorzata Strzelec.
Czytaj więcej: