Skamieniałości pochodzą ze środkowej Mongolii, z kopalni Tevshiin Govi. Okazy pomogą w lepszym zrozumieniu ewolucji prehistorycznych roślin nasiennych.
Występujący dziś miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) to gatunek drzewa wywodzącego się z Chin, które w XI w. trafiło do Japonii (stąd używana wymiennie nazwa miłorząb japoński). Przypisuje mu się właściwości profilaktyczne m.in. w zakresie zapobiegania demencji oraz wpływ na poprawę koncentracji i pamięci.
Prehistoryczny gatunek, noszący nazwę Umaltolepis mongoliensis, występował w okresie kredowym, ok. 100-125 mln lat temu, a więc w czasach, kiedy królowały dinozaury. Zdaniem naukowców z międzynarodowego zespołu ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Rosji i Mongolii, gatunek ten był dalekim krewnym miłorzębu.
„Łodyżki i liście są podobne do miłorzębu, natomiast nasiona, a przede wszystkim struktury, w których były osadzone, nie przypominają niczego spośród znanych roślin, wymarłych czy występujących obecnie” – opisuje współautor artykułu, Patrick Herendeen z Chicago Botanic Garden.
Gatunek Umaltolepis mongoliensis znano już wcześniej. Jednak poprzednie okazy były w na tyle złym stanie, że nie dało się ich dość precyzyjnie opisać. Dopiero nowsze znaleziska pomogły właściwie opisać roślinę.
Znalezisko dowodzi, że dzisiejszy miłorząb jest ostatnim przedstawicielem grupy, która w przeszłości była znacznie bardziej zróżnicowana.