1. GRZEGORZ GORCZYCA
Wiadomość o zajęciu pierwszego miejsca w tej kategorii bardzo go ucieszyła i zaskoczyła
„Chcemy stworzyć innowacyjne materiały opatrunkowe, których produkcja oparta jest na rozwiązaniu opracowanym przez zespół z Politechniki Gdańskiej” – mówi zwycięzca, doktorant z PG. Chodzi o bakteriobójczy, biodegradowalny materiał, który świetnie chłonie wysięki z rany i pozwala jej „oddychać”. Uczeni prowadzą już rozmowy z partnerami branżowymi, którzy pomogą w komercjalizacji odkrycia. Trzymamy kciuki!
2. Zespół Flexify, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
3. Dr Mateusz Gola, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
4. Franciszka Kornecka, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
1. „MAGIA RZECZYWISTOŚCI”
Richard Dawkins budzi kontrowersje, ale też świetnie zna się na popularyzacji nauki
„Magia rzeczywistości nie jest nadprzyrodzona, nie jest iluzją. Jest po prostu cudowna. Cudowna i rzeczywista. Cudowna, bo rzeczywista” – to fragment z wyróżnionej przez was książki. „I warto to pokazywać już dzieciom (zwłaszcza, że przy okazji samemu też można się czegoś dowiedzieć). Po to są takie książki” – dodaje Piotr Szwajcer z CiS, polski wydawca „Magii rzeczywistości”. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej!
2. „Człowiek: instrukcja obsługi”, Hanna Brycz
3. „Zmień wszystko, co chcesz”, praca zbiorowa
4. „Potęga checklisty”, Atul Gawande
1. DOROTA SUMIŃSKA
Miłośniczka zwierząt znów opowiada o nich w audycji „Wierzę w zwierze” w Tok FM
Gdy poznaliśmy wyniki naszego plebiscytu, była właśnie na Cejlonie i nie mogliśmy się z nią skontaktować. Dlatego o komentarz poprosiliśmy Kamilę Ceran, redaktor naczelną TOK FM: „Serdecznie gratuluję pani Dorocie tego wyróżnienia. Jej energia, pasja i zaangażowanie w propagowanie wiedzy na temat zwierząt nie mają sobie równych, a prowadzone przez nią audycje to bezcenne źródło informacji”.
2. Wiktor Niedzicki
3. Robert Firmhofer
4. Prof. Magdalena Fikus
1. INSTYTUT MATKI I DZIECKA
Zasłużona placówka nie spoczywa na laurach i planuje nowe przedsięwzięcia „W przyszłości instytut rozszerzy swoją propozycję diagnostyki molekularnej chorych matek i dzieci, ukierunkuje się na diagnostykę celowaną – dobraną do potrzeb indywidualnego pacjenta. Rozpoczną się również badania nad nowymi, opartymi na technologii DNA, lekami genowymi dla dzieci ze schorzeniami onkologicznymi” – zapowiada prof. Maciej Małecki, zastępca dyrektora IMiD ds. nauki. Czekamy na efekty!
2. Centrum Badań Kosmicznych PAN
3. Instytut Technologii Elektronowej
4. Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi SWPS