Pradawny skarb odkryty na Mazurach. Archeologiczne znalezisko roku

Odkrycie dokonane niedaleko Ełku ma postać zaskakująco starego naszyjnika. Jego datowanie stanowi idealny dowód tego, od jak dawna w granicach obecnej Polski mieszkali ludzie. Jak podkreślają badacze, tego typu znaleziska zdarzają się wyjątkowo rzadko.
Pradawny skarb odkryty na Mazurach. Archeologiczne znalezisko roku

Stoi za nim rolnik ze wsi Bartosze, który natknął się na ten nietypowy przedmiot na pastwisku. Poinformował o tym fakcie władze, a na miejsce dotarli archeolodzy. Już na pierwszy rzut oka wydawało się, że to artefakt o odległym czasowo pochodzeniu, a dokładniejsze badania potwierdziły te przypuszczenia. Obecnie wiemy, iż chodzi o biżuterię wykonaną z brązu, liczącą ponad 2500 lat. 

Czytaj też: Przełomowe odkrycie archeologiczne w Egipcie. Po 100 latach znów historia się powtarza

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie

Jak poinformował Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków, odkrycie miało miejsce w styczniu tego roku. Chodzi o naszyjnik otwarty, który został wykonany z brązowego pręta o przekroju okrągłym. W celu ozdobienia go został pokryty grupami podwójnych rowków na całej długości. 

Dokonane w okolicach Ełku znalezisko, mające postać naszyjnika, liczy ponad 2500 lat. Archeolodzy przeprowadzą teraz poświęcone mu szczegółowe badania

Zdaniem ekspertów tak niesamowity zabytek może zostać powiązany ze schyłkiem społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej, choć niewykluczone, że stanowi pamiątkę po późniejszych grupach, związanych z kulturą kurhanów zachodniobałtyjskich. Za przeprowadzone w ostatnich czasie oględziny odpowiadali przedstawiciele Centrum Archeologii Stosowanej podlegającego pod Instytut Archeologii UMK w Toruniu. W tej samej placówce mają zostać zorganizowane jeszcze dokładniejsze analizy metaloznawcze. Po ich zakończeniu skarb trafi do jednego z lokalnych muzeów. 

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie

Z kolei portal Nauka w Polsce informuje, że według Magdaleny Kozickiej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podobne naszyjniki (tj. datowane na ten okres i znajdowane w naszych okolicach) zdarzają się bardzo rzadko. Dotychczas zidentyfikowano jedynie siekierki oraz bliższe współczesności zapinki. 

Czytaj też: Tajemnicza broń starożytnych wojowników w polskiej ziemi. Nikt się tego nie spodziewał

Niedawno informowaliśmy o innym odkryciu, które miało miejsce w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W tamtym przypadku poszukiwacze dotarli do miecza powiązanego z okresem Cesarstwa Rzymskiego. Datowany na około dwa tysiące lat, oręż nazywany przez ekspertów spatha, był prawdopodobnie pozostałością po przedstawicielach plemienia Wandalów. To kolejny dowód tego, że obszar zaliczany obecnie do Polski był zamieszkiwany na długo przed tym, jak rozpoczęła się polska państwowość.