Bo choć najstarsze znane nauce przykłady celowego przechowywania złota przez ludzi sięgają okolic 40 000 roku p.n.e., to w przypadku odkrycia z Warny mowa o wytwarzanych z tego kruszcu przedmiotach. Co ciekawe, stanowisko zostało znalezione całkiem przypadkowo w październiku 1972 roku.
Czytaj też: To tam urodził się święty Mikołaj. Archeolodzy znaleźli materiał, który świetnie nadałby się na prezent
Jak wykazało jego datowanie, chodzi o artefakty pochodzące z epoki miedzi, zwanej często chalkolitem. W oparciu o metodę datowania radiowęglowego badacze uznali, jakoby mieli do czynienia ze skarbami pochodzącymi z okresu między 4600 a 4200 rokiem p.n.e. Cmentarzysko zawierało około 300 ludzkich pochówków, a niemal każdy z nich został wyposażony w przedmioty grobowe.
Złoty skarb został znaleziony na terenie Warny w 1972 roku. Jego datowanie sięga chalkolitu i ma zdecydowanie ponad sześć tysięcy lat
Te ostatnie miały zwykle na celu zapewnienie zmarłym pomyślności w życiu pozagrobowym. Dodatkowo podkreślano w ten sposób ich status, dlatego analiza takich artefaktów zwykle pozwala lepiej zrozumieć, kim dla danej społeczności był wybrany człowiek. Ze względu na liczbę, różnorodność i datowanie dokonanych znalezisk, archeolodzy są zgodni: to jedno z najważniejszych stanowisk na całym świecie.
Historia robi tym większe wrażenie, że chodzi o całkiem przypadkowe znalezisko. Dokonał go operator koparki. Na miejsce wezwano Dimitara Zlatarskiego, który niemal natychmiastowo zrozumiał, z jak ważnym obiektem ma do czynienia. Wkrótce rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę wykopaliska, które przyniosły bardzo wiele postępów w poznawaniu historii dawnych mieszkańców tego regionu.
Czytaj też: Tajemniczy Ludzie Soli odnalezieni. Ostatnie chwile ich życia były wyjątkowo przerażające
Uczestnicy badań zwrócili uwagę na zaawansowane techniki metalurgiczne stosowane przez miejscowe grupy. Były one w stanie obrabiać złoto czy miedź, a dodatkowo wytwarzały ceramiczne naczynia. Nie brakowało różnego rodzaju narzędzi w postaci ostrzy, nie wspominając o ozdobach w formie biżuterii takiej jak koraliki i muszle. Część wydobytych artefaktów trafiła do Muzeum Archeologicznego w Warnie.