Sensacyjne odkrycie nad Bałtykiem. Złota moneta z czasów średniowiecza!

Średniowieczny złoty gulden reński padł łupem poszukiwacza będącego członkiem stowarzyszenia im św. Korduli. Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski poinformował o sprawie odpowiednie służby, a informacji na temat odkrycia udzielili przedstawiciele Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Trewir, zdjęcie poglądowe

Trewir, zdjęcie poglądowe

To właśnie oni określili znalezisko mianem sensacyjnego. Moneta znajdowała się na głębokości około 10 centymetrów. Jak się okazało po bliższych oględzinach, chodzi o złotego reńskiego guldena Ottona von Ziegenheina. Był on arcybiskupem i elektorem Trewiru w okresie od 1419 do 1430 roku. 

Czytaj też: ORP Hetman Żółkiewski odnaleziony! Dlaczego Polacy chcieli go zatopić za wszelką cenę?

Co istotne, skarb przetrwał w zasadzie w idealnym stanie. Jego datowanie sięga 1429 lub 1430 roku, kiedy to rządy Ottona dobiegały ku końcowi. Awers zawiera postać arcybiskupa w stroju liturgicznym. Mężczyzna trzyma pastorał w jednej ręce, natomiast dwa palce drugiej kieruje ku górze w geście błogosławieństwa. Wokół jego sylwetki roztacza się natomiast napis: “OTTONIS / ARCPI”TR”, który można przetłumaczyć jako “Otto Arcybiskup Trewiru”.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Z obu stron znajdują się symbole religijne typowe dla arcybiskupstwa w Trewirze. Z kolei rewers monety prezentuje tarczę herbową arcybiskupstwa otoczoną ozdobnym okręgiem. W otoku monety znajduje się inny napis w postaci “MOnETA-nOVA-AVREA-OVEN”. W tym przypadku tłumaczenie to:  “Nowa złota moneta Offenbachu”. Wybity ze złota obiekt ma 28 milimetrów średnicy i 0,7 milimetra grubości.

Znaleziona w okolicach Kamienia Pomorskiego moneta mająca postać złotego guldena reńskiego. Została wybita w okolicach 1430 roku

Obecność takiej monety w okolicach Kamienia Pomorskiego można uznać za dowód na intensywne kontakty handlowe i polityczne między Pomorzem a centralną Europą w XV wieku. Skąd w ogóle się tam wzięła? Najprawdopodobniej za sprawą prowadzonego handlu. Poza tym eksperci biorą pod uwagę scenariusz, w którym złoty gulden reński stanowił część skarbu ukrytego w czasie jednego z prowadzonych konfliktów.

Czytaj też: Zagadka 1500-letniego grobu wreszcie rozwikłana. Pomógł wisiorek z orzecha włoskiego

Jednym z mrocznych aspektów działalności Ottona było wypędzenie wszystkich Żydów z terenu arcybiskupstwa Trewiru. Miało to miejsce 30 grudnia 1419 roku, przy czym w samym Trewirze mieszkało około 50 rodzin żydowskich. Sam arcybiskup, jako jedna z kluczowych postaci Cesarstwa Rzymskiego, miał możliwość emitowania własnych złotych guldenów. Ten znaleziony niedawno jest trzecią złotą monetą w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.