To właśnie oni określili znalezisko mianem sensacyjnego. Moneta znajdowała się na głębokości około 10 centymetrów. Jak się okazało po bliższych oględzinach, chodzi o złotego reńskiego guldena Ottona von Ziegenheina. Był on arcybiskupem i elektorem Trewiru w okresie od 1419 do 1430 roku.
Czytaj też: ORP Hetman Żółkiewski odnaleziony! Dlaczego Polacy chcieli go zatopić za wszelką cenę?
Co istotne, skarb przetrwał w zasadzie w idealnym stanie. Jego datowanie sięga 1429 lub 1430 roku, kiedy to rządy Ottona dobiegały ku końcowi. Awers zawiera postać arcybiskupa w stroju liturgicznym. Mężczyzna trzyma pastorał w jednej ręce, natomiast dwa palce drugiej kieruje ku górze w geście błogosławieństwa. Wokół jego sylwetki roztacza się natomiast napis: “OTTONIS / ARCPI”TR”, który można przetłumaczyć jako “Otto Arcybiskup Trewiru”.
Z obu stron znajdują się symbole religijne typowe dla arcybiskupstwa w Trewirze. Z kolei rewers monety prezentuje tarczę herbową arcybiskupstwa otoczoną ozdobnym okręgiem. W otoku monety znajduje się inny napis w postaci “MOnETA-nOVA-AVREA-OVEN”. W tym przypadku tłumaczenie to: “Nowa złota moneta Offenbachu”. Wybity ze złota obiekt ma 28 milimetrów średnicy i 0,7 milimetra grubości.
Znaleziona w okolicach Kamienia Pomorskiego moneta mająca postać złotego guldena reńskiego. Została wybita w okolicach 1430 roku
Obecność takiej monety w okolicach Kamienia Pomorskiego można uznać za dowód na intensywne kontakty handlowe i polityczne między Pomorzem a centralną Europą w XV wieku. Skąd w ogóle się tam wzięła? Najprawdopodobniej za sprawą prowadzonego handlu. Poza tym eksperci biorą pod uwagę scenariusz, w którym złoty gulden reński stanowił część skarbu ukrytego w czasie jednego z prowadzonych konfliktów.
Czytaj też: Zagadka 1500-letniego grobu wreszcie rozwikłana. Pomógł wisiorek z orzecha włoskiego
Jednym z mrocznych aspektów działalności Ottona było wypędzenie wszystkich Żydów z terenu arcybiskupstwa Trewiru. Miało to miejsce 30 grudnia 1419 roku, przy czym w samym Trewirze mieszkało około 50 rodzin żydowskich. Sam arcybiskup, jako jedna z kluczowych postaci Cesarstwa Rzymskiego, miał możliwość emitowania własnych złotych guldenów. Ten znaleziony niedawno jest trzecią złotą monetą w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.