Złośliwe oprogramowanie w aplikacjach na Androida. Lepiej szybko sprawdź swój telefon

Choć do końca roku zostało zaledwie kilka dni, nie mogło się obyć bez złych wiadomości, tym razem dla posiadaczy smartfonów z Androidem. W Google Play odkryto aż 13 aplikacji zainfekowanych przez złośliwe oprogramowanie. Jeśli masz którąś z nich na swoim urządzeniu, lepiej jak najszybciej się ich pozbądź.
Złośliwe oprogramowanie w aplikacjach na Androida. Lepiej szybko sprawdź swój telefon

Kolejne aplikacje na Androida zainfekowane przez malware

Chociaż firmy technologiczne pokroju Google’a wciąż ulepszają swoje zabezpieczenia, nie są one w stu procentach bezpieczne. Co jakiś czas Sklep Play otrzymuje stosowne aktualizacje, poprawiające tę kwestię, jednak cyberprzestępcy nie śpią. Oczywiście pobieranie aplikacji z oficjalnego źródła jest znacznie bezpieczniejsze niż sideloading, ale nawet temu, co z pozoru oficjalne i sprawdzone, nie można ufać tak całkowicie. Świadczy o tym fakt, że co jakiś czas Google lub firmy badawcze skupione na cyberprzestępczości, znajdują apki zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Czytaj też: Dzięki tej nowości od Google’a łatwiej pozbędziesz się aplikacji z innych urządzeń

Tym razem odkrycia dokonał zespół badawczy McAfee Mobile Research, znajdując w 13 aplikacjach malware Xamalicious. Według informacji, jest to backdoor dla systemu Android zbudowany na platformie aplikacji mobilnych typu open source Xamarin. Infekowanie urządzenia tym złośliwym oprogramowaniem ma jeden cel – przejęcie pełnej kontroli nad urządzeniem i wykonywanie na nim działań, takich jak klikanie w reklamy, instalowanie aplikacji i inne działania mające służyć pozyskaniu przez przestępcę pieniędzy. A wszystko to oczywiście bez zgody użytkownika.

Czytaj też: WhatsApp z kolejną nowością. Wspólne oglądanie filmów nie będzie już problemem

Wykorzystanie platformy Xamarin pozwoliło autorom złośliwego oprogramowania pozostać aktywnymi i niewykrytymi przez długi czas, wykorzystując proces kompilacji plików APK, który działał jako paker w celu ukrycia złośliwego kodu. Ponadto autorzy złośliwego oprogramowania wdrożyli także różne techniki zaciemniania i niestandardowe szyfrowanie w celu wydobywania danych i komunikowania się z serwerem dowodzenia i kontroli – tłumaczy zespół McAfee.

Oto lista zainfekowanych aplikacji:

  • Essential Horoscope for Android 
  • 3D Skin Editor for PE Minecraft 
  • Logo Maker Pro 
  • Auto Click Repeater
  • Count Easy Calorie Calculator 
  • Sound Volume Extender 
  • LetterLink 
  • NUMEROLOGY: PERSONAL HOROSCOPE &NUMBER PREDICTIONS 
  • Step Keeper: Easy Pedometer 
  • Track Your Sleep 
  • Sound Volume Booster 
  • Astrological Navigator: Daily Horoscope & Tarot 
  • Universal Calculator 

Czytaj też: Nowy procesor dla wszystkich modeli z serii iPhone 16? Apple zmienia strategię

Nie były to może bardzo popularne apki, bo liczba ich pobrań wynosiła między 100 a 100 tys. Wszystkie też zniknęły już z Google Play. Jednak to wcale nie oznacza, że zagrożenie zostało zażegnane. Chociaż w sklepie z aplikacji już ich nie znajdziemy, nadal mogą znajdować się na urządzeniach z Androidem. Dlatego jak najszybciej zerknijcie na swój telefon czy tablet i jeśli je znajdziecie – usuńcie je natychmiast.