Żarówka Edisona wraca na salony. “Skręcone światło” może odmienić przyszłość energetyki

Czy stare wynalazki mogą zmienić świat? Naukowcy udowodnili, że klasyczna żarówka skrywa potencjał, który może zrewolucjonizować przyszłość energetyki.
Za żarówką ekran wyświetla temperaturę żarzącego się włókna /Fot. University of Michigan

Za żarówką ekran wyświetla temperaturę żarzącego się włókna /Fot. University of Michigan

Zespół badawczy z University of Michigan pod kierownictwem dr Juna Lu i prof. Nicholasa Kotova wykazał, że mikro- i nanoskalowe skręty w żarniku wolframowym mogą sprawić, że emitowane światło przybiera formę “skręconych” fal, co opisano w czasopiśmie Science. Taka polaryzacja jest trudna do uzyskania tradycyjnymi metodami.

Czytaj też: Największy na świecie generator zasilany czystym wodorem już działa

Dr Jun Lu mówi:

Tradycyjne metody, takie jak luminescencja elektronów lub fotonów, nie zapewniają wystarczającej jasności przy produkcji skręconego światła. Zauważyliśmy, że bardzo stara technologia, jaką jest żarówka Edisona, może być zaskakująco skuteczna w generowaniu tych fotonów.

Żarówka Edisona może emitować skręcone światło

“Skręcone” lub “chiralne” światło to forma spolaryzowanego promieniowania, w której fale elektromagnetyczne rotują wokół swojej osi w prawo lub w lewo. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł światła, które emitują światło niespolaryzowane lub liniowo spolaryzowane, nowa technologia pozwala uzyskać efekt eliptycznej polaryzacji światła. Podobne zjawiska można zaobserwować w naturze, np. w oczach niektórych krewetek, które mają 16 rodzajów fotoreceptorów, zdolnych do wykrycia polaryzacji światła i wykorzystania tego do polowania.

Czytaj też: Najwyżej położona elektrownia słoneczna świata już działa. Chińczycy dokonali niemożliwego

Zjawisko bazuje na prawach promieniowania ciała doskonale czarnego, które definiują widmo emitowanego światła w zależności od temperatury obiektu. W przypadku żarnika żarówki, którego temperatura wynosiła ponad 1178oC, światło emitowane miało odpowiednią długość fali, by rezonować z mikroskopijnymi skrętami w żarniku.

Dr Jun Lu wyjaśnia:

Kształt obiektu zazwyczaj nie ma dużego znaczenia w promieniowaniu cieplnym, ale w tym przypadku skręty w żarniku znacząco wpływają na polaryzację emitowanego światła.

Skręcone światło może znaleźć zastosowanie w systemach wizji maszynowej, zwłaszcza w robotyce i pojazdach autonomicznych. Dzięki zdolności do rozróżniania różnych kierunków skrętów, technologie te mogą lepiej identyfikować obiekty w otoczeniu.

Zespół dr Juna Lu wykazał, że żarówka Edisona może emitować skręcone światło /Fot. University of Michigan

Prof. Nicholas Kotov podsumowuje:

Te odkrycia mogą być kluczowe, na przykład dla autonomicznego pojazdu, który musi odróżnić człowieka od jelenia – oba emitują światło o podobnej długości fali, ale różnią się helikalnością ze względu na różnice w strukturze futra i tkanin.

Skręcone światło może odmienić cały sektor energetyczny. Polaryzacja światła odgrywa kluczową rolę w wydajności paneli słonecznych. Jeśli skręcone światło można by zoptymalizować pod kątem dostarczania energii do ogniw fotowoltaicznych, mogłoby to zwiększyć ich efektywność. Światło o odpowiedniej polaryzacji może być lepiej absorbowane przez półprzewodniki, co zmniejsza straty i podnosi efektywność przekształcania energii słonecznej w elektryczną.

Co więcej, technologie oparte na świetle, takie jak czujniki monitorujące stan turbin wiatrowych, sieci energetycznych czy elektrowni, mogą skorzystać ze zdolności skręconego światła do dostarczania bardziej precyzyjnych danych. Zwiększona kontrastowość i precyzja w wykrywaniu powierzchni czy zanieczyszczeń mogą zredukować koszty konserwacji i poprawić efektywność pracy systemów.

Chociaż żarówka Edisona wydaje się mniej efektywna energetycznie w porównaniu z LED-ami, nowa technologia może otworzyć drzwi do projektowania systemów oświetleniowych, które wykorzystują zjawiska skręconego światła w bardziej efektywny sposób. W przyszłości możliwe jest opracowanie żarówek lub laserów emitujących skręcone światło, które będą mniej energochłonne, jednocześnie oferując dodatkowe korzyści, takie jak lepsza kontrola emisji czy możliwość przesyłania informacji.