W największej naukowej imprezie plenerowej Europy weźmie udział ponad 212 instytucji z kraju i zagranicy – wśród nich jak co roku nie może zabraknąć namiotu „Focusa”.
Największy magazyn popularnonaukowy w Polsce przygotował na swoim stanowisku garść atrakcji dla zwiedzających. Tylko u nas przekonasz się, jak zbadać swój organizm za pomocą specjalnej maski, przeniesiesz się do wirtualnej rzeczywistością za sprawą gogli Oculus oraz poznasz stroje i kostiumy z przeszłości. Zapraszamy!
20. Piknik Naukowy pod hasłem „ZDROWIE”
Postęp w ochronie zdrowia jest najcenniejszym przejawem rozwoju ludzkiej cywilizacji. Możemy fascynować się fenomenem Internetu, poznawaniem kosmosu, coraz szybszymi komputerami i coraz większymi telewizorami, ale równie wielką satysfakcję czerpiemy z doniesień o nowych lekach, bezbolesnych zabiegach, skutecznych operacjach i metodach rehabilitacji, które dają nadzieję na wyzdrowienie ludziom cierpiącym na nieuleczalne dotąd choroby. Dlatego jubileuszowy Piknik Naukowy pokaże, jak nauka i współczesna technika torują drogę postępowi w medycynie i ochronie zdrowia. Oraz odwrotnie, jak walka o życie i zdrowie ludzi stymuluje rozwój pozostałych nauk.
Coraz zdrowsi
O niebywałym postępie w medycynie ostatnich dziesięcioleci najlepiej świadczy przeciętna długość ludzkiego życia. Na początku dwudziestego wieku było to zaledwie 31 lat, raptem trzy lata więcej niż przed wiekami w starożytnej Grecji. Dziś żyjemy przeciętnie aż 36 lat dłużej. Coraz łatwiej i skuteczniej ingerujemy w ludzkie ciało. Wymieniamy organy, wszczepiamy endoprotezy i rozruszniki serca. Tak rewolucyjny niedawno zabieg, jak wymiana soczewki oka, jest dziś wykonywany rutynowo niemal na całym świecie.
Technologia w służbie człowieka
Medycyna wciąż stawia nowe wyzwania nauce i technice. Rozwój elektroniki i inżynierii biomedycznej zmienia chirurgię, diagnostykę i rehabilitację. Uczestnicy Pikniku poznają ratującego życie robota chirurgicznego – Robin Heart, będą sterować sztucznym sercem i sprawdzą, jak wchłaniają się biodegradowalne implanty. Wypróbują interfejs, łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów. Przekonają się, jak ważna podczas operacji jest neuronawigacja. Odkryją potencjał kleszczy w leczeniu i samodzielnie stworzą maść cynkową. Dowiedzą się również, na co chorowali prehistoryczni ludzie i… dinozaury.
7 maja, godz. 11.00-20.00, PGE Narodowy w Warszawie, stoisko Focusa numer D 20, brama 11, wejście od al. Zielenieckiej. Wstęp wolny.