Ten zagadkowy dinozaur zamieszkiwał Portugalię 150 mln lat temu. Badacze nigdy jeszcze takiego nie widzieli

Badania poświęcone skamieniałościom organizmów zamieszkujących naszą planetę stanowią jedno z najważniejszych narzędzi, jakimi dysponują naukowcy. Niedawno udało im się dokonać przełomowego odkrycia na terenie Portugalii, gdzie dotarli do pozostałościach pewnego wyjątkowo ciekawego dinozaura.
Home of the Port Wine

Home of the Port Wine

Fragmenty, których wiek wynosi około 150 milionów lat, zostały przypisane do roślinożernego gatunku. Wśród wyróżniających je cech wymienia się między innymi masywne korpusy oraz dziobowate pyski. Szczegółowe ustalenia naukowców zajmujących się tą sprawą trafiły na łamy Journal of Systematic Palaeontology. I choć wiadomo, iż chodzi o nieznany wcześniej gatunek, to jednocześnie autorzy badań nie zdecydowali się na opisanie go. Jak wyjaśniają, chodzi o ograniczone informacje, jakimi dysponują dzięki zgromadzonym próbkom.

Czytaj też: Ten krater skrywa tajemnicę starszą niż dinozaury. Nowe fakty z Australii

Dodają jednocześnie, że dostępne dowody jasno wskazują na nieopisany do tej pory takson. To z kolei wskazuje na znacznie wyższą od przewidywanej różnorodność tzw. iguanodontów późnej jury.Jak się okazuje, osobniki zamieszkujące to, co współcześnie nazywamy Europą, najwyraźniej odegrały wyjątkowo istotną rolę we wzroście tej różnorodności. Szczątki tytułowego zwierzęcia spoczywały w jednej z kotlin na terenie Portugalii.

Miejsce to cieszy się wyjątkowym szacunkiem ze strony paleontologów, ponieważ już wielokrotnie znajdowano tam skamieniałości dinozaurów. Tym razem dotarli do czegoś, z czym nie mieli wcześniej do czynienia. Autorzy badań uważają, że osobnik, na którego skamieniałe szczątki się natknęli, był masywny i znacznie wytrzymalszy od innych znanych nauce iguanodontów. Szczególnie tych, które zamieszkiwały ten sam region. To jasny sygnał, iż ówczesna różnorodność była nawet wyższa od spodziewanej.

Badania poświęcone skamieniałości dinozaura znalezionej na terenie Portugalii wykazały, że tamtejsze szczątki mają co najmniej 150 milionów lat

Filippo Maria Rotatori, który kierował działaniami grupy odpowiedzialnej za odkrycie, zwraca uwagę na bardzo interesujący fenomen dotyczący górnej jury. Choć wydawało się, iż paleontolodzy zdążyli całkiem nieźle poznać sekrety tego okresu, to kolejne znaleziska wyprowadzają ich z błędu. Co więcej, odkryć i narzędzi do ich badania przybywa, dlatego można się spodziewać, że wkrótce lista tajemnic stanie się jeszcze dłuższa.

Czytaj też: Wyginięcie dinozaurów miało wpływ na to, co jemy. W te doniesienia aż trudno uwierzyć

Poza tym bardzo istotnym wnioskiem płynącym z ostatnich działań jest to, że Europa i jej gatunki odegrały znacznie istotniejszą od spodziewanej rolę w ewolucji oraz migracji dinozaurów. Biorąc pod uwagę cechy tego nowego gatunku, paleontolodzy zidentyfikowali pewne podobieństwa do gatunków iguanodontów z Ameryki Północnej i innych części Starego Kontynentu. To z kolei prowadzi do konkluzji, jakoby Półwysep Iberyjski był czymś w rodzaju pomiędzy oboma kontynentami.