Podczas wykopalisk archeologicznych na terenie wzgórza Nesscliffe niedaleko Shropshire w Wielkiej Brytanii badacze natrafili na trudny do rozszyfrowania znak na piaskowcowej skale. Nie mogąc sami rozwikłać znaczenia, zapytali o zdanie internautów – o wydarzeniu donosi BBC i samorząd Shropshire.
Stanowisko badawcze obejmuje tereny dawnego grodziska z epoki żelaza, które następnie zostało przejęte przez starożytnych Rzymian. Miejsce to zostało już odkryte w latach 50. XX wieku i następnie zakopane na kolejne dekady. Dopiero w ostatnich latach ponownie zaczęto eksplorować obszar porośniętych wrzosem wzgórz.
Czytaj też: To najstarszy kamień runiczny, jaki kiedykolwiek znaleziono. Ktoś zapisał na nim nieznane słowo
Naukowcy po kolei odnajdywali następne elementy starożytnej osady – wały ziemno-kamienne, izby wartownicze czy okopy wewnątrz wałów, które są pozostałościami po dawnych domostwach. Znak na piaskowcu odkryto podczas letniej edycji badań w 2022 roku. Jak widać, analizy uczonych spełzły na niczym i postanowili nagłośnić oni sprawę, prosząc internautów o opinię.
Zagadka uczonych nadal nierozwikłana. Co sądzą internauci?
Znak przypomina łudząco jakąś postać. Składa się z okrągłych wgłębień i prostych linii ustawionych względem siebie prostopadle. Wstępne opinie wyróżniają obecność rogów u prezentowanej postaci, co może mieć związek z podobnymi wyryciami z późnej epoki brązu.
Czytaj też: Jak trwoga, to do boga. Uciekając przed tsunami, modlili się w tym sanktuarium tylko do jednego bóstwa
Zdania w Internecie są podzielone. Niektórzy uważają, że wgłębienia powstały w wyniku ostrzenia noży. Ktoś inny wysunął tezę, że taki symbol stworzył nawet lądolód. Jeszcze padła odpowiedź, że to niezamierzony efekt zabawy dzieci z kamieniem. Może jednak owa postać jest przedstawieniem jakiegoś bożka? Tak czy owak, odpowiedź nie jest znana, a jak to często bywa: ile osób wypowiadających się – tyle opinii.