Xiaomi zamierza stworzyć własny procesor. Jego premiera odbędzie się już wkrótce
Wygląda na to, że Xiaomi dąży do coraz większej niezależności od zewnętrznych firm i dostawców usług. Chiński gigant w październiku zeszłego roku zaprezentował nam własny system operacyjny o nazwie HyperOS, bazujący oczywiście na Androidzie, ale stanowiący znacznie bardziej rozwinięte oprogramowanie niż poprzednia nakładka. Xiaomi był w dodatku w lepszej sytuacji niż Huawei, który do stworzenia HarmonyOS został zmuszony po odcięciu od usług Google’a. Dlatego może aktualizować swoje globalne sprzęty, zapewniając użytkownikom nowe możliwości wynikające z lepszego oprogramowania.
Czytaj też: Nowa wersja HyperOS z datą premiery. Jakie zmiany szykuje Xiaomi?
Kolejnym krokiem, jaki postawi Xiaomi na swojej drodze do rozwoju, będzie produkcja własnego układu. Informacja ta nie jest taka nowa, bo jeszcze w czerwcu raport TrendForce ujawnił nam to, wspominając, że Unisoc i Xiaomi nawiązały współpracę w celu opracowania chipsetu 4 nm dla smartfonów. Musieliśmy poczekać kilka miesięcy na kolejne wieści, ale tym razem są one konkretniejsze.
Czytaj też: Huawei: TruSense zapewni jeszcze lepsze monitorowanie zdrowia i aktywności w smartwatchach
Według znanego lekaera Yogesha Brara, nadchodzący procesor od Xiaomi będzie wyprodukowany w 4nm N4P procesie technologicznym TSMC. Unisoc odpowie za opracowanie modemu, a sama wydajność procesora ma być podobna do Snapdragona 8 Gen 1, czyli chipsetu, który swoją premierę miał w 2021 roku. Natomiast nienazwany jeszcze układ Xiaomi wejdzie na rynek w pierwszej połowie 2025 roku. Na razie rzekoma wydajność i możliwości nie są imponujące, więc będziemy musieli poczekać na więcej szczegółów, zwłaszcza na wieści o tym, w jakich modelach producent wykorzysta te procesory.
Czytaj też: Xiaomi idzie w ślady Huawei i już pracuje nad potrójnie składanym smartfonem
Nie można zapominać, że Xiaomi tak naprawdę już miało swój pierwszy krok w produkcji chipsetów. Miało to miejsce w 2017 roku, a układ nazywał się Surge S1 i został użyty w Xiaomi Mi 5c. Na tym jednak cała przygoda się skończyła, a firma korzystała już z układów innych producentów – MediaTek, Qualcomma czy Unisoca, w zależności od tego, czy opracowywany był model flagowy, czy budżetowiec. Jeśli doniesienia o planach firmy są prawdziwe, to w kolejnych miesiącach powinniśmy poznać więcej szczegółów na ten temat.