Niesłychany wynalazek na ustach Polaków. Nasze dane będą bezpieczne jak nigdy dotąd

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej otrzymali prestiżowe nagrody za dwa innowacyjne wynalazki. Mowa dokładnie o kwantowym systemie kryptograficznym, który ma za zadanie chronić wymianę danych oraz o okrętowym systemie uzbrojenia OSU-35K. W jaki sposób działają wspomniane instalacje?
System modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej / źródło: WAT, wojsko-polskie.pl, materiały prasowe

System modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej / źródło: WAT, wojsko-polskie.pl, materiały prasowe

6 września br. podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, jaki miał miejsce w Kielcach, zostały przyznane prestiżowe nagrody zwane Defenderami. Otrzymały je dwa wynalazki opracowane przez konsorcja kierowane przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego WAT, chodzi o kwantowy system kryptograficzny chroniący wymianę danych oraz okrętowy system uzbrojenia OSU-35K.

Czytaj też: Polacy stworzyli całkiem nową diodę LED. Wynalazek otwiera drogę nowym źródłom światła

Pierwszy z wymienionych systemów powstał w ramach projektu naukowego, w którym brali udział uczeni z Instytutu Optoelekroniki WAT oraz eksperci z TELDAT i NASK. Składa się on z trzech zasadniczych części: układu kwantowej dystrybucji klucza, układu kwantowego generatora liczb losowych oraz układu optycznego kodowania fazowego. Wszystkie z nich wykorzystują zjawiska kwantowe i współpracują ze sobą, mając na celu bezpieczeństwo danych podczas ich przesyłania w optycznych sieciach teleinformatycznych.

Kwantowy system kryptograficzny chroniący wymianę danych / źródło: WAT, www.wojsko-polskie.pl, materiały prasowe

Wynalazek Polaków nagrodzony podczas międzynarodowych targów w Kielcach

W jakich zastosowaniach przydatne będzie to narzędzie? Przede wszystkim ma ono służyć bezpieczeństwu i obronności Polski – tłumaczą przedstawiciele WAT. W taki sposób zabezpieczone łącze może być wykorzystane w branży finansowej przez banki oraz przez operatorów telekomunikacyjnych. Okazuje się, że trzy moduły składające się na system mogą konfigurować w szerokim zakresie i tym samym zwiększając potencjał aplikacyjny wynalazku.

Czytaj też: Polska badaczka dokonała niemożliwego. Ten wynalazek może odmienić medycynę

Przyglądając się drugiej nagrodzonej instalacji – Okrętowemu Systemowi Uzbrojenia OSU-35K – trzeba nadmienić, że jest to owoc prac naukowców z Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT raz z ekspertami Akademii Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. oraz Zakładów Mechanicznych TARNÓW S.A. Skonstruowany system wyposażono w automatyczną armatę kalibru 35 MM z niezależnym optoelektronicznym systemem śledzenia celu – czytamy w prasówce wojskowej uczelni.

Czytaj też: Oto metoda, jak szybko oczyszczać ścieki! Wynalazek naukowców z Podlasia został już opatentowany

Poza wspomnianą armatą system zawiera również kamerę termowizyjną, dalmierz laserowy czy kamerę światła dziennego. Rolą OSU-35K jest zwalczanie celów powietrznych w warunkach morskich. Jak przekonują twórcy, jego modułowa, skalowalna budowa sprawia, że można go montować na okrętach różnej klasy.

Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K / źródło: WAT, www.wojsko-polskie.pl, materiały prasowe