Do niedawna inteligencję przypisywaliśmy tylko niektórym zwierzętom (z człowiekiem na czele). Jednak rośliny całkiem dobrze radzą sobie z poznawaniem środowiska i przekazywaniem sygnałów między różnymi częściami swojego ciała, a nawet między różnymi osobnikami. Tymczasem uczeni – w tym polski biolog Stanisław Karpiński – dowiedli, że rośliny mają rodzaj układu nerwowego i mogą po całym ciele rozsyłać informację w podobny sposób, jak zwierzęta! Okazuje się, że mają również pamięć.
O „zielonej“ inteligencji pisaliśmy niedawno w „Focusie“ (w artykule „Rośliny takie jak my“). Teraz zapraszamy na otwarty wykład prof. Karpińskiego, który przedstawi najnowsze odkrycia w tej dziedzinie i odpowie na pytania. Spotkanie poprowadzi Wojciech Eichelberger.
Wykład będzie początkiem cyklu spotkań „Horyzonty poznania SWPS”, który łamie myślowe stereotypy, wypycha nasz umysł z utartych kolein, każe zastanowić się nad tym, co w nauce pewne, a co wymaga zbadania na nowo. Pomysłodawca cyklu, Wojciech Eichelberger, zachęca swoich gości: przyrodników i humanistów z Polski i zagranicy do dyskusji o ich badaniach i poglądach. Poglądach, które wymykają się tradycyjnej nauce i pomagają przekraczać horyzonty naszego poznania. Cyklowi patronują „Focus” i „Gazeta Wyborcza”, a współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.