Rzeczone pierwiastki są stosowane na wiele różnych sposobów, między innymi w produkcji turbin wiatrowych, elektroniki, urządzeń medycznych czy elektroniki. Ogromne zapotrzebowanie na takie materiały nie idą w parze z dynamicznym wzrostem ich wydobycia, dlatego badacze głowią się nad zwiększeniem wydajności w tym zakresie. Pomóc ma metoda nazwana EKM, która zapewnia ponad 95% odzysku, oferując przy tym ograniczone zapotrzebowanie energetyczne oraz zmniejszony negatywny wpływ na ekosystemy.
Czytaj też: Chińczycy mają pomysł, jak nie odchodzić od węgla. Z CO2 robią żywność
Za najnowszymi postępami w tej sprawie stoją naukowcy powiązani z Chińską Akademią Nauk. Ich ustalenia zostały zaprezentowane w Nature Sustainability. Badania poświęcone koncepcji górnictwa elektrokinetycznego sięgają 2023 roku, kiedy to przeprowadzone zostały eksperymenty, które potwierdziły skuteczność takiego rozwiązania. Problemem pozostawało wdrożenie go na przemysłową skalę.
Metoda EKM, zwana górnictwem elektrokinetycznym, stanowiła obiekt badań prowadzonych przez chińskich naukowców. Niedawno zorganizowano 60-dniowe testy poświęcone temu podejściu
Wśród ograniczeń eksperci wymieniali stabilność elektrod w środowiskach korozyjnych, potencjalny wyciek tzw. odcieku oraz złożony wpływ wód gruntowych i struktury rudy na odzyskiwanie metali ziem rzadkich. Z tego względu autorzy nowych badań szukali skutecznych rozwiązań. Wprowadzone zmiany zostały sprawdzone w toku trwających 60 dni testów, których wyniki poznaliśmy wraz z publikacją wspomnianego artykułu.
Czytaj też: Samo wierci i wydobywa energię. To urządzenie otwiera kolejny rozdział w geotermii
Jak się okazuje, technologia dopracowana przez chińskich inżynierów spełnia pokładane w niej nadzieje. Wystarczy wspomnieć, że zapewnia ponad 95-procentową wydajność i to przy ograniczonym wpływie na środowisko naturalne. Ten ostatni aspekt został potwierdzony za sprawą aż 95-procentowej redukcji emisji amoniaku i azotu trafiających do wód gruntowych oraz powierzchniowych. Korzystne wyniki eksperymentów dają nadzieję na wdrożenie metody EKM na dużą skalę, co powinno zapewnić dostęp do zwiększonych pokładów metali ziem rzadkich.