Naukowcy odkryli, że wysokie spożycie fruktozy i sacharozy u myszy prowadzi do większego ryzyka wystąpienia raka piersi i przerzutów do płuc.
Teraz badania na myszach z genetyczną predyspozycją do raka piersi przeprowadzili naukowcy z University of Texas M. D. Anderson Cancer Center. Gryzonie zostały losowo przydzielone do grup na jednej z czterech diet. W wieku sześciu miesięcy mierzalne guzy piersi występowały u 30 proc. myszy na diecie opartej o skrobię, natomiast na diecie zawierającej sacharozę rozwinęły się u od 50 do 58 proc. osobników. Sacharoza i fruktoza zwiększały również liczbę przerzutów pojawiających się w płucach.
Szczególnie sprzyjająca powstawaniu nowotworów i ich przerzutów fruktoza wchodzi zarówno w skład buraków cukrowych i syropu kukurydzianego. Sacharoza, syrop kukurydziany i fruktoza są szeroko wykorzystywane przez przemysł spożywczy.
Zdaniem autorów badań sprzyjające nowotworom działanie cukru może mieć związek z enzymatycznym szlakiem sygnalizacyjnym 12-lipooksygenazy (12-LOX). Konieczne są jednak dalsze badania dotyczące tego mechanizmu.
Ogromne spożycie dodawanego do żywności cukru w krajach takich jak USA sprzyja otyłości, chorobom serca i nowotworom.
Czytaj także: APLIKACJA W WALCE ZE ZBĘDNYM CUKREM