Od ChatGPT do obronności, czyli jak OpenAI przysłuży się potędze militarnej USA
OpenAI, a więc firma stojąca za ChatemGPT oraz Anduril Industries znana z wielu wojskowych sprzętów i systemów, ogłosiły współpracę nad opracowaniem zaawansowanych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji (SI) dla Armii USA. Celem współpracy jest wzmocnienie zdolności obronnych USA w zakresie zwalczania zagrożeń związanych z dronami i urządzeniami powietrznymi, co stanowi kluczowy element rywalizacji technologicznej zwłaszcza z Chinami. Warto też podkreślić, że inicjatywa ta oznacza istotną zmianę w podejściu firmy OpenAI, która oficjalnie rozszerzyła swoje działania poza aplikacje cywilne i weszła w obszar technologii wojskowych.
Czytaj też: Chiński koń trojański? Wojsko USA cieszy się technologią, która może być problemem
Partnerstwo wykorzysta zaawansowane modele sztucznej inteligencji, których dorobiło się w ostatnich latach OpenAI w połączeniu z systemami obronnymi Anduril, a w tym platformą Lattice, aby stworzyć jeszcze skuteczniejsze systemy przeciwko dronom. Te mają na celu poprawę zdolności Departamentu Obrony USA (DoD) w ochronie personelu wojskowego i zasobów przed bezzałogowymi statkami powietrznymi (dronami) oraz innymi niebezpieczeństwami latającymi pokroju pocisków. Problem ze strony tych zagrożeń ciągle rośnie, więc można powiedzieć, że współpraca między OpenAI a Anduril pojawia się w kluczowym momencie globalnego wyścigu o dominację w technologii sztucznej inteligencji. Stawka jest o tyle wysoka, że sama utrata przewagi technologicznej może podważyć dekady postępów w zakresie bezpieczeństwa narodowego USA.
Czytaj też: Rosja zbuduje kolosa. Sztorm rzuci wyzwanie potężnym lotniskowcom USA
Celem tej najnowszej współpracy jest nie tylko rozwój technologii obronnych, ale także zapewnienie, że są one zgodne z wartościami demokratycznymi. W przeciwieństwie do państw, które mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do celów autorytarnych, USA ma dążyć do tworzenia systemów chroniących wolność i wspierających stabilność międzynarodową. Innymi słowy, Amerykanie mają zadbać o to, że potęga SI nie zostanie wykorzystana do niecnych celów, ale jeśli firmy odniosą sukces, to możemy być pewni, że amerykańska broń tylko na tym skorzysta.
Czytaj też: Amerykański pilot wystrzelił nową broń. Lotnictwo USA czekało na nią wiele dekad
Integracja modeli OpenAI może prowadzić do szybszego i bardziej precyzyjnego podejmowania decyzji w sytuacjach krytycznych, zapewniając przewagę technologiczną w nowoczesnych działaniach wojennych. Tyczy się to nie tylko systemów obronnych, ale też potencjalnie tych bojowych, które mają nieść chaos i zniszczenie. Niestety nie mamy jeszcze dokładnych informacji na temat konkretnych planów obu firm, ale zapewne to kwestia czasu, aż pochwalą się one sukcesami. Zwłaszcza że w miarę jak rywalizacja USA z Chinami nasila się, takie współprace jak połączenie sił OpenAI i Anduril mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości globalnego bezpieczeństwa.