Wodę biorą z “niczego”. Nowa metoda nie wymaga energii elektrycznej

Niedobór wody pitnej już teraz jest wielkim problemem w niektórych częściach świata, a takie zjawisko może stać się jeszcze bardziej powszechne za sprawą postępujących zmian klimatu. W dostarczaniu tej życiodajnej substancji może pomóc pewien przełomowy materiał.
Wodę biorą z “niczego”. Nowa metoda nie wymaga energii elektrycznej

Stworzyli go przedstawiciele międzynarodowego zespołu, którzy w toku prowadzonych analiz zidentyfikowali trzy związki organiczne wykazujące potencjał odnoszący się do tworzenia elastycznych kryształów organicznych. Takie materiały zostały następnie przetestowane z punktu widzenia ich przydatności do pozyskiwania wody z powietrza.

Czytaj też: Nowy rozdział w rozwoju akumulatorów do elektryków. Ta koncepcja będzie realizowana w Europie

Co istotne, proponowane rozwiązanie sprawdza się nawet bez udziału energii elektrycznej, co daje nadzieję na możliwość jego wdrożenia w nawet najbardziej niedostępnych regionach. Inspirację dla inżynierów stojących za tym rozwiązaniem stanowiły rośliny i zwierzęta zamieszkujące środowiska pustynne i wykazujące bardzo dobre przystosowanie do panujących tam warunków.

Wspomniane gatunki posiadają struktury powierzchniowe z obszarami hydrofilowymi i hydrofobowymi. Te pierwsze przyciągają wodę, a drugie – odpychają ją. Dzięki temu mogą wychwytywać wilgoć znajdującą się w powietrzu i wypełniać swoje zapotrzebowanie na wodę. Ta jest bowiem przyciągana do obszarów hydrofilowych, a następnie gromadzona i transportowana przez ich hydrofobowe odpowiedniki.

Nowa metoda pozyskiwania wody z wilgoci występującej w atmosferze wykorzystuje kryształy organiczne. Takie rozwiązanie nie wymaga udziału energii elektrycznej, co zapewnia mu wyjątkową elastyczność

Artykuł poświęcony koncepcji wykorzystania tego fenomenu do dostarczania wody został zamieszczony w Journal of the American Chemical Society. Za sprawą zorganizowanych badań członkowie zespołu zidentyfikowali trzy związki organiczne o wysokiej wszechstronności chemicznej, wykazujących potencjał odnoszący się do tworzenia kryształów organicznych.

Takowe, podobnie jak wspomniane gatunki pustynne, posiadają osobne obszary hydrofilowe i hydrofobowe. Z tego względu pozwalają uzyskać wysoką wydajność z zakresu wychwytywania wilgoci z powietrza, oferując dostęp do wody wszędzie tam, gdzie jest on ograniczony. W odróżnieniu od innych metod pozwalających na produkcję wody pitnej, ta wyróżnia się brakiem konieczności stosowania energii elektrycznej. 

Czytaj też: Wodorowy eVTOL z Australii. Pierwszy udany lot Vertiia otwiera nową erę transportu

I choć niektóre obszary są zdecydowanie łatwiejsze jeśli chodzi o pozyskiwanie wody z atmosfery od pozostałych, to nawet te wyjątkowo suche okazują się nieźle przystosowane do dostarczania wody pitnej. Takie podejście do tematu powinno być na wagę złota, stanowiąc ratunek dla społeczności zamieszkujących pustynne regiony naszej planety.