Członkowie zespołu badawczego wykorzystali metodę odsalania wody morskiej znaną jako Redox Flow. Jeśli dotychczasowe doniesienia się potwierdzą, to będziemy mogli mówić o realnym rozwiązaniu problemów wynikających z emisji gazów cieplarnianych oraz ograniczonego dostępu do wody pitnej.
Czytaj też: Tanie reaktory termojądrowe to już rzeczywistość. Pomógł konkretny składnik
Tej słonej, wypełniającej morza i oceany, jest oczywiście pod dostatkiem. O sposobach jej wykorzystania autorzy potencjalnie rewolucyjnej koncepcji piszą na łamach Cell Reports Physical Science. Co najważniejsze, proponowane rozwiązanie, wykorzystujące wspomnianą metodę Redox Flow, zamienia wodę morską w pitną i zapewnia możliwość magazynowania energii odnawialnej.
Jak twierdzą inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych, dzięki ich podejściu możliwe jest zwiększenie szybkości, z jaką sól jest usuwana z wody. Wzrost wyniósł około 20 procent, a należy odnotować, że doszło do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię, co było możliwe dzięki optymalizacji szybkości przepływu płynu. Układy wykorzystujące tę technologię zapewniają skalowalne i elastyczne podejście do magazynowania energii, dzięki czemu można integrować je na przykład z farmami fotowoltaicznymi oraz wiatrowymi.
Słona woda morska może być wykorzystywana do zwalczania niedoborów wody pitnej oraz magazynowania energii wytwarzanej przez farmy fotowoltaiczne i wiatrowe
Jak w ogóle działa to rozwiązanie? Woda morska, która trafia do urządzenia, jest dzielona na strumienie zasolające i odsalające z wykorzystaniem złożonej sieci kanałów. Te są oddzielone membranami wymiennymi, dzięki czemu zachodzą reakcje elektrochemiczne. Za ich sprawą dochodzi do ekstrakcji jonów Na+ i wytwarzania słodkiej wody. Inny wariant zakłada mieszanie słonej i słodkiej wody, dzięki czemu zgromadzoną energię chemiczną można przekształcić w elektryczną o odnawialnym charakterze.
Czytaj też: Gigantyczne złoże litu w Chinach nie ma sobie równych. Pekin już ostrzy sobie na nie zęby
Taki układ można więc uznać za odpowiedzialny za dostarczanie wody pitnej i magazynowanie nadmiarowej energii produkowanej przez panele słoneczne bądź turbiny wiatrowe. Tak zgromadzona energia może być potem uwalniana na żądanie, dzięki czemu systemy energetyczne zyskują stabilność działania.