Mianem RUAS (Rotary Unmanned Air System) można by określić bezzałogowe statki powietrzne o konstrukcji wirnikowej, czyli śmigłowce. RUAS charakteryzują się elastycznością w operowaniu w różnych warunkach, dzięki możliwości pionowego startu i lądowania (VTOL). Te drony mogą być wyposażone w różne sensory i technologie, w zależności od ich zadania, co pozwala na wszechstronne i precyzyjne działania w terenie, często niedostępnym dla tradycyjnych samolotów. Można je także uzbroić, co właśnie zrobiła Steadicopter.
Czytaj też: Ukraińskie drony sprowadzą na Rosjan “deszcz ognia”
Itai Toren, dyrektor generalny Steadicopter, mówi:
To zaszczyt przewodzić wyjątkowemu zespołowi Steadicopter w osiągnięciu kolejnego ważnego kamienia milowego. Wprowadzenie Golden Eagle HS we współpracy z Rafael Advanced Defense Systems Ltd. stanowi nowoczesne, taktyczne rozwiązanie, które spełnia dzisiejsze krytyczne wymagania operacyjne z niezrównaną precyzją i zdolnością do uderzeń z dystansu, bez powodowania szkód ubocznych, jednocześnie chroniąc wojska przed niebezpieczeństwem.
Wirnikowe drony Golden Eagle HS to doskonałe wsparcie żołnierzy
Chociaż ma zaledwie 3 m długości i waży 50 kg przy starcie, Golden Eagle HS (Heavy Strike) jest zdolny do niszczenia naprawdę sporych celów. To dlatego, że RUAS firmy Steadicopter może być uzbrojony w pociski Rafael Spike SR o zasięgu 2,5 km lub Spike LR2 zdolny uderzyć w cel oddalony o 5,5 km.
Czytaj też: Ogień zwalczaj ogniem. Amerykańskie bezzałogowce będą polować na wrogie drony
Są to pociski precyzyjnego uderzenia szóstej generacji, typu “wystrzel i zapomnij”, które blokują cel przed wystrzeleniem, a następnie automatycznie naprowadzają się na niego za pomocą czujników podczerwieni. Każdy pocisk ciągnie za sobą kabel światłowodowy, który pozwala operatorowi zmieniać cele w trakcie lotu. Gdy pocisk osiągnie cel, niszczy go za pomocą głowicy przeciwpancernej o dużej eksplozywności, która może przebić pancerz o grubości 70 cm.
Celem Golden Eagle HS jest zapewnienie bliskiego wsparcia powietrznego siłom lądowym w trudnym terenie lub na obszarach miejskich. Dzięki łączu danych o zasięgu 150 km i zaawansowanemu zestawowi kamer EO/IR o wysokiej rozdzielczości dzień/noc oraz opcjonalną technologią AI SightX, Golden Eagle HS może pracować w tandemie z parą dronów przenoszących obie wersje pocisków Spike.
RUAS umożliwia indywidualną identyfikację każdego obiektu, zapewniając ciągłe śledzenie przy tymczasowych przeszkodach lub utracie wzroku w polu widzenia i autonomicznie rozróżniając różne cele, niezależnie od tego, czy są ruchome, czy nieruchome, ludzkie lub oparte na pojazdach. Ta świadomość sytuacyjna w czasie rzeczywistym zapewnia siłom lądowym dostęp do przydatnych informacji wywiadowczych, umożliwiając świadome podejmowanie decyzji i szybkie reagowanie.
Ponadto śmigłowce mogą pracować w niskoprofilowym roju wystrzeliwanym z wielu źródeł w celu łączonego ataku na cele o dużej wartości. Mogą również prowadzić ciężkie taktyczne wsparcie bliskiego zasięgu w celu ochrony granic, ochrony obwodowej i wojny miejskiej.