Microsoft chce wycisnąć firmy na wydłużonym wsparciu Windows 10. Zasady są zbójeckie

Stanowcze stanowisko Microsoftu w sprawie wycofania systemu Windows 10 nie uległo zmianie, ale firma zaktualizowała dokument pomocy technicznej, aby ujawnić więcej szczegółów na temat programu Extended Security Updates. Dzięki temu wiemy, czego mogą spodziewać się osoby, która zapłacą za wsparcie.
Windows 10
Windows 10

Extended Security Updates (ESU) oferuje do trzech lat aktualizacji zabezpieczeń dla urządzeń z systemem Windows 10. Jest oczywiście płatne, a cena różni się w zależności od licencji. Oficjalny dokument odpowiada na kilka pytań dotyczących dostępności i cen ESU dla użytkowników Enterprise i Business. Dla użytkowników Enterprise cena jest dość wysoka i wynosi 61 USD za pierwszy rok. Po tym czasie cena wzrasta do 122 USD, czyli dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem. W trzecim roku będzie to 244 USD.

Windows 10 – czy warto zapłacić za ESU?

Gdyby zsumować wszystkie trzy lata, wychodzi za nie łącznie 427 USD, czyli ponad 1700 zł. Taka kwota pozwala na zakup budżetowego laptopa. Drogo, nieprawdaż? A w porównaniu z ceną Windows 11 lub darmowego przejścia… Z drugiej jednak strony firmy mające kilkanaście maszyn z Windows 10 również muszą ponieść większe wydatki, gdyż nie wszystkie spełniają wymogi związane z nowym systemem. Dlatego można obstawiać, że wiele biznesów zapłaci za rok wydłużonego wsparcia, a w trakcie tych dwunastu miesięcy wymienią lub zmodernizują sprzęty.

Ale uwaga – nie możesz kupić ESU, kiedy potrzebujesz. Jeśli planujesz kupić ESU w drugim roku po wygaśnięciu wsparcia, musisz… zapłacić również za pierwszy rok! Ta sama zasada obowiązuje w trzecim roku, co oznacza, że ​​zapłacisz 467 USD, jeśli spróbujesz uzyskać wsparcie bezpieczeństwa w 2027! Microsoft chce wycisnąć maksimum za utrzymanie minimalnego wsparcia bezpieczeństwa swojego starszego systemu operacyjnego.

Windows 10

Czytaj też: Microsoft wypuszcza aktualizacje dla swoich systemów operacyjnych. Windows 10 dostaje kilka ulepszeń

Microsoft ma inne zasady dla użytkowników Education, ponieważ mogą oni otrzymać ESU za odpowiednio 1, 2 i 4 dolary. Nawet użytkownicy wersji konsumenckiej mogą otrzymać ESU na rok za 30 dolarów. Jak widać MS uwziął się na biznes, na którym chce zarobić. Ponadto zauważmy, że rozszerzone wsparcie dla Windows 10 to tylko aktualizacji bezpieczeństwa, bez wsparcia technicznego. Jeśli spotkasz jakiś problem – radź sobie z nim sam. I to już od 14 października tego roku.