Twórcy Wikipedii publikują linki, które dzięki nowo wprowadzonemu prawu, miały być usuwane z wyników organicznych w wyszukiwarce Google.
“Europa wejdzie na bardzo niebezpieczną drogę, jeśli prywatne firmy komercyjne na mocy orzeczenia sądu będą zmuszone do cenzurowania historii” – mówił Wales w wypowiedzi dla radia BBC4.
Teraz na Wikipedii powstała strona, na której znajduje się archiwum usuniętych treści. Wszystkie znalazły się tam dzięki pracownikom wyszukiwarek, którzy o usunięciu informowali Wikimedię. “Wiemy o usunięciu tych stron tylko dlatego, że pracownicy wyszukiwarek postanowili poinformować Fundację Wikimedia” – napisał prawnik organizacji na blogu firmowym.
Nowe prawo “do bycia zapomnianym w sieci” weszło w życie po orzeczeniu, jakie w maju tego roku przyjął Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Sędziowie zdecydowali wtedy, że każda osoba może zwrócić się z wnioskiem o usunięcie treści na swój temat, które są albo nieaktualne albo mogą szkodzić jej reputacji. [Czytaj więcej: PRAWO DO BYCIA ZAPOMINANYM W INTERNECIE [BLOG]]
Dwa tygodnie temu firma Google informowała, że od chwili wprowadzenia nowego prawa otrzymała ponad 91 tys. próśb o wycofanie łączeni 328 tys. linków. Ponad połowa z nich została zaakceptowana.
Dowiedz się więcej! Posłuchaj audycji nt. Wikipedii!