Wiki Lubi Zabytki – zrób zdjęcia i wygraj konkurs!

Stowarzyszenie Wikimedia Polska ogłosiło właśnie start XII edycji konkursu fotograficznego pod hasłem „Wiki Lubi Zabytki”. Jest to okazja nie tylko do wygrania cennych nagród i zdobycia odrobiny sławy, ale także do zrobienia czegoś pożytecznego. Celem inicjatywy jest bowiem przede wszystkim stworzenie jak najdokładniejszej, dostępnej na wolnej licencji dokumentacji fotograficznej obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Wiki Lubi Zabytki – zrób zdjęcia i wygraj konkurs!

Wiki Lubi Zabytki, czyli polska odsłona Wiki Loves Monuments

Polski konkurs wystartował wczoraj i jest częścią globalnej inicjatywy pod hasłem Wiki Loves Monuments. Kto może w nim wziąć udział? Właściwie każdy – od początkujących adeptów fotografii do doświadczonych profesjonalistów. Liczy się zarówno wartość encyklopedyczna wykonanych prac, jak i kreatywność, a co za tym idzie wartość artystyczna.

Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest prawie 90 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest nadal nieskończona. Udział w konkursie mogą wziąć zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Z jeszcze większą ciekawością czekamy jednak na zdjęcia mniej oczywistych i znanych budynków, które potrzebują oka dobrego fotografa, żeby móc odkryć przed nami swoje piękno” – mówi Kamila Neuman, członkini tegorocznego jury konkursu, menadżerka ds. Otwartej Kultury Wikimedia Polska
Wiki

Zobacz także: Historia fotografii – od camera obscura do smartfonu (focus.pl)

Konkurs trwa od 1 do 30 września 2024 roku, przy czym istotna jest data wgrania zdjęć, a nie ich wykonania. W wyborze celu pomaga mapa zabytków, zawierająca 89 tysięcy skatalogowanych obiektów – aż 49 tysięcy nie ma niestety ani jednego zdjęcia i choć wybór fotografowanego zabytku nie ma znaczenia z punktu widzenia szans na wygraną, to oczywiście stworzenie dokumentacji obiektów do tej pory pomijanych jest bardzo ważne.

„Wolontariusze co roku rozwijają i ulepszają mapę zabytków, by stanowiła jak najwygodniejsze narzędzie dla osób, biorących udział w konkursie Wiki Lubi Zabytki. Tegoroczna mapa zabytków została zaktualizowana i poprawiono jej funkcjonalność. Dzięki tej mapie można bardzo łatwo – poprzez wpisanie adresu – sprawdzić, czy gdzieś obok nas nie znajduje się zabytek możliwy do sfotografowania w ramach konkursu. Dzięki kolorowym znacznikom możemy też sprawdzić, który z zabytków jeszcze nie ma zdjęcia. Taki czerwony znacznik zauważyłam tuż obok mojego domu”. – wyjaśnia Jolanta Drzewakowska, Menadżerka ds. komunikacji i PR Wikimedia Polska.

Przystąpienie do konkursu odbywa się poprzez załadowanie plików do Wikimedia Commons, za pomocą mapy zabytków, a w opisie fotografii musi znajdować się numer z rejestru zabytków. Uczestnik konkursu może przesłać dowolną liczbę fotografii.

Zdjęcia będą oceniane pod kątem kompozycji, kreatywności, poprawności technicznej oraz zgodności z regulaminem. Przewidziane zostały także nagrody dodatkowe w kategorii „Nieoczywiste Śląskie”. Co roku doceniane jest również zaangażowanie w konkurs, czyli ilość i jakość dodanych zdjęć. Nagrodzone zdjęcia zostaną ogłoszone w grudniu br.

Wiki
Jaszczurówka w Zimie, Janusz Jankiewicz, 3 miejsce w międzynarodowej edycji konkursu w 2022 roku

Zdjęcia, które zostaną ocenione jako najlepsze, wezmą także udział w finale międzynarodowym, w którym rywalizuje kilkadziesiąt krajów. W 2022 roku aż 4 fotografie wykonane w Polsce trafiły do najlepszej piętnastki konkursu, a najlepsze polskie zdjęcie „Jaszczurówka nocą” autorstwa Jakuba Jankiewicza zajęło trzecie miejsce.

Wikimedia Polska jest także partnerem ukraińskiej edycji konkursu, organizowanej przez Wikimedia Ukraina – szczególnie ważnej, ze względu na toczącą się wojnę i zniszczenia. W jej ramach będzie kategoria specjalna „Polskie dziedzictwo w Ukrainie”.

Wikimedia Polska – strona konkursu Wiki Lubi Zabytki

Mapa Zabytków

Zachęcamy do udziału w konkursie, tak się bowiem składa, że Focus.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Zobacz także: Niezwykle stara osada znaleziona w Polsce. Gdy powstało Stonehenge, miała już tysiące lat (focus.pl)