O tym, jak ogromne bogactwo zapewniały swego czasu te średniowieczne monety najlepiej świadczy fakt, iż dawniej można byłoby dzięki nim kupić nawet 150 owiec. Znalezione na terenien gminy Glottertal, początkowo zostały uznane za niewielkich rozmiarów metalowe płytki o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu.
Czytaj też: Największa w kraju sieć jaskiń znowu zaskoczyła. Brytyjscy naukowcy są w szoku
Zmianą takiego stanu rzeczy zajęli się archeolodzy, których o odkryciu poinformował Völker. Nie obyło się bez komplikacji, ponieważ silne opady deszczu sprawiły, że ziemia zmieniła się w błoto. W takich okolicznościach poszukiwacze nie mieli łatwego zadania, lecz udało im się zidentyfikować wiele nowych monet dzięki wykorzystaniu wykrywaczy metali. O szczegółach ubiegłorocznych wydarzeń dowiadujemy się z informacji przekazanych przez Landesamt für Denkmalpflege im Regierungspräsidium Stuttgart.
Ostatecznie w ręce archeologów trafiło około 1600 takich obiektów. Poświęcone im ekspertyzy wykazały, iż większość wydobytych monet wybito w mennicach Breisach, Zofingen i Freiburg. Ich pochodzenie sięga okolic 1320 roku. Poza tym archeolodzy natknęli się na pojedyncze egzemplarze pochodzące z Bazylei, St. Gallen, Zurychu, Laufenburgu i Colmar. Jak oszacowali eksperci, szacunkowa wartość tych artefaktów w okresie średniowiecza była na tyle wysoka, że dzięki nim można byłoby kupić ogromne stado owiec – liczące około 150 sztuk.
Łącznie archeolodzy wydobyli około 1600 monet. Zostały one wybite w okresie średniowiecza na terenie kilku różnych mennic w dzisiejszych Niemczech i Szwajcarii
Prace budowlane doprowadziły do wielkiego archeologicznego sukcesu, a zajmujący się tematem badacze określają tę historię mianem jednego z najważniejszych odkryć monetarnych epoki średniowiecza w tej części Starego Kontynentu. Dalsze ustalenia powinny pozwolić na dokładniejsze określenie sytuacji panującej na tych terenach przed wiekami, między innymi związanej z wydobyciem kluczowych surowców.
Czytaj też: Syberyjski wojownik nie żyje od 4000 lat. Genialna rekonstrukcja pokazuje, jak wyglądał
Sami zainteresowani mówią o możliwościach dotyczących poszerzenia wiedzy na temat obiegu monet w Breisgau, działalności menniczej w mennicach, handlu srebrem czy górnictwa funkcjonującego w Glottertal. Jak widać, dzieło przypadku – jakim niewątpliwie było odnalezienie tak ogromnej liczby monet – może stanowić przełom w badaniach nad dawno zakończoną epoką, którą historycy wciąż próbują rozpracować.