Technologia kwantowa w służbie armii. Brytyjczycy zaskakują świat

Czas jest najpotężniejszą bronią – taki właśnie morał może wynikać z byle baśni na temat przemijania. Świat jednak nie jest bajką i w nim czas rzeczywiście jest dla wojska czymś kluczowym. Jego pomiar jest bowiem nierzadko kluczem do sukcesu.
Technologia kwantowa w służbie armii. Brytyjczycy zaskakują świat

Wielka Brytania wzmocniła wojsko… zegarami kwantowymi. Jak wpłyną one na wojnę?

Co powiecie na to, że w dzisiejszych czas jest najpotężniejszą bronią? Coraz potężniejsze pojazdy, niszczycielskie oraz precyzyjniejsze bronie i postępująca ciągle automatyzacja siania zniszczenia na lewo i prawo, to oczywiście nieodzowne elementy rozwoju wojsk na całym świecie, ale Wielka Brytania postawiła w jednym z wysiłków modernizacyjnych na coś zupełnie innego. Kraj potwierdził bowiem akurat to, jak dokładnie ma zamiar zrewolucjonizować swój potencjał militarny z wykorzystaniem mierzenia czasu właśnie.

Czytaj też: Nazwali to rewolucją. Wojskowe lotnictwo już nigdy nie będzie takie samo

Wielka Brytania jest na progu transformacji swoich operacji militarnych, a to dzięki wdrożeniu zaawansowanych zegarów kwantowych opracowanych przez Defence Science and Technology Laboratory. Te nowoczesne urządzenia do pomiaru czasu mają zrewolucjonizować precyzję w takich obszarach jak nawigacja czy bezpieczna komunikacja, rozkładając na łopatki i tak zaawansowane tradycyjne zegary atomowe. Te bowiem mierzą czas na podstawie częstotliwości atomów cezu-133 i dzięki temu są niezwykle precyzyjne, odchylając się o zaledwie jedną sekundę na 300 milionów lat. Zegary kwantowe wynoszą jednak tę precyzję na niespotykany wcześniej poziom, bo obserwując przejścia atomowe między specyficznymi stanami energetycznymi, mogą osiągnąć dokładność, w której zysk lub strata jednej sekundy nastąpi dopiero po 30 miliardach lat.

Czytaj też: Te samoloty wojskowe po dziś dzień rozpalają wyobraźnię, ale coraz częściej wypełniają złomowiska

Czy to przesada i ot forma zabawy w dążeniu do ideału? Wbrew pozorom w kwestii operacji militarnych wcale nie, bo to właśnie w nich taka precyzja jest kluczowa, jako że obejmuje zastosowania wymagające idealnej synchronizacji. Coraz większa precyzja w zakresie mierzenia czasu otwiera furtkę do:

  • Lepszej nawigacji
    • Zegary kwantowe mogą być podstawą alternatywnych systemów nawigacyjnych, które będą działać nawet w przypadku zakłóceń sygnałów GPS spowodowanych ich zagłuszaniem lub fałszowaniem.
  • Bezpiecznej komunikacji
    • Wysoce zsynchronizowany pomiar czasu umożliwia stosowanie zaawansowanych technik szyfrowania, wzmacniając bezpieczeństwo komunikacji wojskowej przed zagrożeniami cybernetycznymi.
  • Zwiększonej celności broni
    • Dokładne pomiary czasu pozwalają na precyzyjniejsze celowanie i użycie systemów broni, takich jak pociski, co zwiększa ich skuteczność.
  • Minimalizacji skutków cyberataków
    • Dzięki precyzyjnemu pomiarowi czasu reakcja na zagrożenia cybernetyczne w czasie milisekund umożliwia szybkie przeciwdziałanie, co zwiększa ogólną odporność na ataki.

Czytaj też: Tak wygląda nowa era lotnictwa wojskowego. Historyczny test zakończony

Inicjatywa Wielkiej Brytanii wpisuje się w globalny trend wdrażania technologii kwantowych w segmencie wojskowym. Przykładowo, Departament Obrony USA bada aktualnie zastosowanie czujników kwantowych jako odpornych alternatyw dla GPS, aby zniwelować słabości związane z systemami nawigacyjnymi opartymi na satelitach. Trwają też ciągle prace nad miniaturyzacją technologii zegarów kwantowych, co pozwoli na ich integrację z różnymi platformami wojskowymi, a w tym pojazdami i maszynami latającymi. Jeśli proces ten pójdzie bezproblemowo, to miniaturyzacja ta może prowadzić do szerokiego zastosowania zegarów kwantowych w nawigacji satelitarnej, telekomunikacji i badaniach naukowych, co będzie stanowić kolejny przejaw wpływu wojskowej technologii na nasze codzienne życie.