Podwyższone ryzyko autyzmu, ADHD, zaburzeń dwubiegunowych, schizofrenii, skłonności do uzależnień czy nawet podejmowanie prób samobójczych – te wszystkie zaburzenia mogą być efektem odkładania decyzji o ojcostwie, a co za tym idzie – mutacji w spermie.
Naukowcy jednak podkreślają, że ważna jest także druga strona medalu – starsi ojcowie zazwyczaj lepiej radzą sobie ze wszystkimi problemami, jakie mogą się pojawić przy okazji narodzin dziecka.
Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Indiana University w USA i szwedzkiego Karolinska Institute, jest jednym z największych, jakie kiedykolwiek podejmowały temat rodzicielstwa.
Badacze przyjrzeli się ponad 2,6 milionom osób, porównywali rodzeństwo urodzone z tego samego ojca i porównywali, jak wiek ojców – 45 i 24 lata – wpływał na zdrowie i zachowanie potomstwa. Okazało się, że u dzieci starszych ojców :
- trzykrotnie częściej występuje autyzm
- aż 13-krotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia ADHD
- dwukrotnie częściej występuje ryzyko zaburzeń psychotycznych
- 25 razy częściej występują zaburzenia afektywne dwubiegunowe
- 2,5 raza częściej w przyszłości dzieci podejmują próby samobójcze lub mają problemy z uzależnieniami
Naukowcy nie wyznaczyli żadnego charakterystycznego momentu, po którego przekroczeniu ryzyko się zwiększa, ale zauważyli, że wraz z wiekiem staje się ono coraz wyższe. Generalnie ryzyko wystąpienia tego typu problemów jest niezwykle niskie.
Męskie nasienie powstaje przez całe życie mężczyzny. Jednak w miarę jak starzeją się mechanizmy prowadzące do wytwarzania spermy, wzrasta także ryzyko występowania mutacji – pojawia się coraz więcej uszkodzonych plemników, które mogą prowadzić do zaburzeń.