Według WHO, nie ma już żadnych wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do raka płuc. Jako źródło zanieczyszczeń wymieniono zarówno spaliny samochodowe, elektrownie, gazy pochodzące z rolnictwa i przemysłu, ale także ogrzewanie w prywatnych domach.
Według WHO klasyfikacja powinna stanowić silną motywację dla polityków do podjęcia stosownych działań.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która działa w ramach WHO, obecnie klasyfikuje zanieczyszczenia powietrza w tej samej kategorii, co dym tytoniowy i promieniowanie UV.
Do tej pory wiadomo było, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do chorób płuc i serca, jednak teraz pojawiły się dowody na to, że powoduje także raka.
Dr Kurt Straif z IARC podkreśla: Powietrze, którym oddychamy jest zanieczyszczone mieszanką karcynogennych substancji.
Dane WHO wskazują, że zanieczyszczone powietrze było przyczyną ok. 223 tys. zgonów na raka płuc. Do zachorowań doszło głównie w Chinach i krajach Azji Wschodniej. Szybki rozwój miast w tych rejonach doprowadził do powstania gęstego smogu, który codziennie stopniowo zatruwa ich mieszkańców.
Eksperci podkreślają, że zanieczyszczenie jest jednak problemem globalnym i nie można dopuścić do podobnej sytuacji w innych częściach świata.
Według WHO, zanieczyszczenie może być powiązane także w rozwojem raka pęcherza moczowego.