W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań, składniki odżywcze, takie jak magnez, odgrywają szczególnie ważną rolę. Dla osób, którym nie wystarcza naturalna zawartość magnezu, firma Wedel przygotowała specjalną linię czekolad i batonów, z dodatkową porcją tego pierwiastka.
Miłośników klasycznych tabliczek czekolady ucieszy fakt, że w linii Wedel plus magnez znajdziemy zarówno propozycję mleczną, jak i gorzką 50 proc. Już dwa paski czekolady dostarczą 40 proc. referencyjnej wartości spożycia (RWS) magnezu! W nowej linii są także aż cztery rodzaje batonów: dwa czekoladowe i dwa wegańskie bez czekolady na bazie daktyli.
O to, jak ważny jest magnez dla naszego prawidłowego funkcjonowania, zapytaliśmy dietetyczkę Katarzynę Błażejewską-Stuhr.
Dlaczego magnez w diecie jest taki ważny?
Katarzyna Błażejewska-Stuhr: Magnez to pierwiastek odgrywający kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych w naszym organizmie. Jest czwartym pod względem ilości występującym minerałem w ludzkim ciele. Wraz z fosforem i wapniem buduje kości, stanowiąc ich strukturę, oraz jest niezbędny do tworzenia osteoblastów, komórek odpowiedzialnych za regenerację i rozbudowę kości, co pomaga przeciwdziałać osteoporozie. Magnez odgrywa również istotną rolę w funkcjonowaniu mięśni, a jego niedobór może prowadzić do zaburzeń w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, objawiających się skurczami, mrowieniem lub mimowolnymi drganiami.
Jest także niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, współpracując z witaminami z grupy B w wielu aspektach działania mózgu oraz przetwarzania bodźców. Niedobór magnezu może objawiać się zmęczeniem, znużeniem i sennością. Magnez uczestniczy w metabolizmie energii z glukozy, będącej paliwem dla mózgu, co wpływa na naszą koncentrację i pamięć długotrwałą.
Ten pierwiastek odgrywa również kluczową rolę w metabolizmie makroskładników, regulując poziom glukozy we krwi. Jego niedobór jest powiązany z ryzykiem rozwoju cukrzycy, ponieważ magnez jest niezbędny w procesie metabolizmu węglowodanów. Ponadto, potrzebny jest do efektywnego przenoszenia i wykorzystania tlenu w komórkach, co wpływa na pobudliwość neuronów. Jego niedobór może przyczyniać się do migren, epilepsji, choroby Alzheimera, Parkinsona oraz stanów lękowych, a także przewlekłych chorób zwyrodnieniowych.
Wiele osób doświadcza tzw. subklinicznego niedoboru magnezu, który objawia się osłabieniem, zmęczeniem i utratą apetytu. Poważniejsze deficyty mogą powodować skurcze mięśni, mrowienie, drętwienie, zaburzenia rytmu serca, a nawet zmiany osobowości. Magnez jest kluczowy w każdej komórce, biorąc udział w procesach energetycznych, transferze ATP oraz proliferacji komórek, wpływając na replikację DNA i tworzenie nowych białek. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do problemów z identyfikacją uszkodzonych nukleotydów, co ma znaczenie w kontekście rozwoju nowotworów.
Działa on również kardioprotekcyjnie, przeciwarytmicznie i przeciwzakrzepowo, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko stanów zapalnych. Miocyty, czyli komórki mięśnia sercowego, są zależne od magnezu, co wpływa na prawidłową aktywność fizjologiczną serca. W przypadku niedoboru magnezu w diecie, organizm czerpie go z rezerw, takich jak kości czy mięśnie, co może prowadzić do rozwoju różnych chorób i dolegliwości.
Na co pomaga magnez? Jakie są zalecane normy jego spożycia?
KBS: Biorąc pod uwagę jego szerokie zastosowanie i działanie, można powiedzieć, że magnez pomaga na wszystko. Wspiera funkcje psychiczne, jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu, wpływa na zdrowie układu kostnego, mięśniowego, sercowego i nerwowego. Zalecane dzienne spożycie na podstawie norm żywienia dla populacji Polski, wg. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH z 2020 roku wynoszą 420 mg dla mężczyzn i 320 mg dla kobiet (dla dziewcząt w wieku 13-18 lat są one nieco wyższe i wynoszą 360 mg).
Czy dzieci, seniorzy i kobiety w ciąży potrzebują takich samek dawek magnezu, co inni?
KBS: Zalecane dawki zmieniają się nieco ze względu na płeć, wiek lub sytuację fizjologiczną. Dlatego np. zdrowe dorosłe kobiety powinny przyjmować 320 mg magnezu na dobę, ale już panie w ciąży 360 mg (chyba, że mają mniej niż 19 lat, wtedy 400 mg). U seniorów normy te są takie jak u dorosłych, ale w przypadku dzieci zmieniają się wraz z wiekiem. Na przykład dziewczynki potrzebują 360 mg dziennie, a chłopcy 410 mg. Więcej magnezu potrzebujemy także w okresach nasilonego stresu lub kiedy chcemy wesprzeć nasz organizm w regeneracji.
Jakie choroby może wywoływać niedobór magnezu?
KBS: Długotrwały niedobór magnezu związany jest ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób przewlekłych (np. predestynuje do cukrzycy w związku z tym, że bierze udział w produkcji insuliny i metabolizmie glukozy). Wpływa na pracę serca i pomaga regulować ciśnienie krwi, dlatego jego długotrwały niedobór zaburza działanie układu sercowo – naczyniowego. Jego brak osłabia kości i mięśnie, a w okresie krótkoterminowych niedoborów najsilniej możemy odczuć skurcze mięśni, rozdrażnienie, zmęczenie i problemy ze snem.
Czy magnez można przedawkować?
KBS: Można, chociaż jest to rzadkie zjawisko. Nie ma praktycznie możliwości przedawkowania magnezu pochodzącego z codziennej diety, jednak zbyt duża ilość suplementacji może spowodować biegunkę (nasz organizm pozbywa się nadmiaru magnezu wraz z wodą, właśnie przez jelita). Gdy w naszym organizmie utrzymuje się zbyt wysoki poziom tego pierwiastka, można odczuwać zawroty głowy (spowodowane obniżonym ciśnieniem krwi) oraz osłabienie pracy mięśni.
Czy spożywając produkty Wedel plus magnez można wypełnić niedobór magnezu w organizmie?
KBS: Jedna porcja czekolady Wedel plus magnez (a więc 2 paski czekolady) dostarczają nawet 40 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dbając więc o pełnowartościową, urozmaiconą dietę oraz dodając do niej chociażby tak silnie magnezowy produkt, możemy w smaczny sposób uzupełnić takie niedobory. Czekolada z magnezem może być też inspiracją dla pysznych i zdrowych posiłków – np. odżywczych koktajli. Przepis na taki koktajl jest banalnie prosty. W wysokim naczyniu lub kielichu blendera łączymy zaparzone płatki owsiane (mogą być takie, które zostały nam np. z poprzedniego dnia), dwie łyżki czerwonej fasoli, dwie garści malin lub innych sezonowych owoców, łyżeczkę tahini (pasty sezamowej) i pasek lub dwa gorzkiej czekolady Wedel z dodatkiem magnezu. Do całości dolewamy mleko lub napój roślinny. Jeśli chcemy uzyskać koktajl, dodajemy go nieco więcej. Na górę kilka malin, płatków migdałów i starta czekolada. Malinowy smak, z małymi kawałeczkami gorzkiej czekolady – coś pysznego!
Skoro kakao zawiera magnez, po co dodawać do czekolady jeszcze więcej tego mikroelementu?
KBS: Nasz tryb życia, pochłaniający dużo energii i zazwyczaj dość stresujący, zwiększa deficyty tego pierwiastka. Skoro więc sięgamy po czekoladę, to warto, żeby dała ona nam jeszcze więcej magnezu.
Czy czekolada z dodatkowym magnezem smakuje tak samo?
KBS: Tak – nie ma absolutnie żadnej różnicy w smaku. Poza tym oferta jest szeroka, możemy wybrać także spośród batonów z dodatkiem orzechów arachidowych, malin czy – moich ulubionych – wiśni.
Dla kogo są produkty Wedel plus magnez?
KBS: Dla wszystkich który dbają o smaczną i zróżnicowaną dietę. Dostajemy to wszystko co kojarzy nam się z czekoladą, a do tego mamy więcej magnezu, którego niedobory dotyczą niestety większości z nas.