Odkrycia dokonano na terenie parku miejskiego Priory Park w centrum miasta Chichester w hrabstwie West Sussex, w południowej części Anglii.
Badanie georadarem terenów parkowych w Chichester, zalecone przez Jakuba Kenny’ego, archeologa z Rady Dystryktu Chichester, doprowadziło do odkrycia położenia unikalnych rzymskich ruin w Priory Park.
Jak poinformował Kenny, zlokalizowano położenie fundamentów dwóch rzymskich rezydencji oraz znajdującej się obok nich trzeciej budowli o niezwykłym kształcie.
Po uzyskaniu obrazów położonych pod ziemią ruin członkowie Towarzystwa Archeologicznego Chichester przeprowadzili pod kierunkiem Kenny’ego próbne wykopaliska na niewielkim obszarze i potwierdzili obecność fundamentów na głębokości zaledwie 40 centymetrów pod powierzchnią ziemi pokrytej parkowym trawnikiem.
Według Kenny’ego obydwie rzymskie rezydencje sąsiadowały ze sobą i należały prawdopodobnie do bardzo zamożnych ludzi, o czym świadczą rozmiary tych budowli.
Doskonale zachowane fundamenty tworzą kompleksowy plan zabudowy i układ pomieszczeń w obu rezydencjach.
Przeznaczenie trzeciego budynku pozostaje dla naukowców zagadką, gdyż jego nietypowy kształt z zakrzywioną ścianą na jednym z końców nie jest znany ekspertom w dziedzinie rzymskiej architektury.
Jego zdaniem w Chichester nigdy wcześniej nie odkryto tak kompletnych rzymskich ruin. Takie unikalne odkrycie było możliwe dzięki temu, że przypadkowo pozostałości rzymskich budowli znalazły się na ziemi przekazanej Zakonowi franciszkańskiemu w 1269 roku, przekształconej w park otaczający kościół wzniesiony w ok. 1283 roku.
Od tego czasu na terenie parku nie prowadzono żadnych prac budowlanych, a budynek dawnego kościoła znajduje się obecnie w odległości 30 metrów od najbliższych odkrytych rzymskich fundamentów.