I choć brzmi to niczym magia, to w rzeczywistości cały proces wykorzystuje wilgoć znajdującą się w powietrzu. Taki konwerter stworzony przez inżynierów ze Stanów Zjednoczonych jest w stanie działać także w nocy. Szczegóły tej niezwykłej konstrukcji zostały opisane w publikacji zamieszczonej na łamach Cell Reports.
Czytaj też: Niemcy dali zielone światło. Te drony zmienią wiele na wojnie
Jak wyjaśniają jej autorzy, ich urządzenie może wytwarzać nawet 20 litrów płynu dziennie. To ilość wody, która bez problemu mogłaby wystarczyć do przetrwania kilkuosobowej rodzinie. Kolejną zaletę tej technologii stanowią kompaktowe rozmiary, dzięki czemu da się je bezproblemowo transportować. To z kolei przywodzi na myśl dodatkowe zastosowania. Konwerter mógłby się przydać nie tylko stałym mieszkańcom danych obszarów, ale także przebywającym tam czasowo grupom, złożonym na przykład z żołnierzy.
Urządzenie zaprojektowane przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych może pochłaniać wilgoć z powietrza, zapewniając w ciągu doby dostęp do nawet 20 litrów wody
Podstawę całej konstrukcji stanowi higroskopijny materiał, podobny do stosowanego w produkcji pieluch. To właśnie jego właściwości sprawiają, że może absorbować duże ilości wody. Nie przepuszcza łatwo cieczy, ale już para wodna jest przez niego wydajnie pochłaniana. Dzięki temu można go wykorzystać do pobierania wilgoci utrzymującej w otaczającym nas powietrzu.
Materiał wykorzystany przez członków zespołu badawczego przynależy do osobnej kategorii. Określa się je mianem szkieletów metalo-organicznych. Ich cechą wyróżniającą jest połączenie pozornie odrębnych cech: krystaliczności i porowatości. W tym konkretnym przypadku autorzy postanowili skorzystać z fumaranu glinu, na bazie którego powstała struktura zdolna do pochłaniania pary wodnej z powietrza. Przy dobowej produkcji opiewającej na 20 litrów wody taka maszyna z pewnością może okazać się przydatna.
Jej uniwersalność przejawia się działaniem w oparciu o klasyczne paliwo. Dzięki temu urządzenie działa nie tylko za dnia, ale i w nocy. W przypadku aparatów napędzanych energią słoneczną takiej możliwości nie ma. Z drugiej strony, są one bardziej ekologiczne, co stanowi pożądaną cechę we współczesnym świecie, odchodzącym od wysokoemisyjnych paliw kopalnych.
Czytaj też: Zwiększyli wydajność o 30 procent! Ten związek to przyszłość fotowoltaiki!
Ze względu na brak reakcji cząsteczek wody z samym materiałem, ich usuwanie w celu uzyskania czystej wody nie stanowi żadnego problemu. O imponujących możliwościach w zakresie pozyskiwania wody z atmosfery najlepiej świadczy przykład podany przez twórców. Wynika z niego, iż gram tej substancji może pozyskać wodę rozprowadzoną na powierzchni dwóch boisk piłkarskich. Jako że z perspektywy militarnej bardzo istotne są kompaktowe rozmiary takiej maszyny, to możemy sobie wyobrazić scenariusz, w którym zostaje ona dostosowana do zastosowań cywilnych. W takich okolicznościach można byłoby wdrożyć na przykład panele słoneczne i zwiększyć gabaryty, dzięki czemu produkowanej wody mogłoby być jeszcze więcej.