Badacze ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii przyjrzeli się wynikom badań ponad 60 tys. pacjentów z cierpiących na kamicę nerkową. Dane były zbierane na przestrzeni lat 2005-2011 w pięciu dużych miastach Stanów Zjednoczonych. Autorzy analizowali wyniki i porównywali je z warunkami klimatycznymi panującymi na danym obszarze.
Obserwacje pokazały, że kamica nerkowa rozwijała się u mieszkańców większych miast, gdy rosła temperatura powietrza. Zdaniem naukowców jednym z czynników ryzyka rozwoju tej choroby okazała się liczba ciepłych dni na danym obszarze. Wyniki badań opisano w magazynie „Environmental Health Perspectives”.
Jak chronić się przed przegrzaniem?
1. Nie walcz z poceniem się! Pocenie pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, dlatego nie powinniśmy hamować tego procesu. Podobnie działa spryskiwanie skóry wodą czy przecieranie wilgotnymi ręcznikami.
2. Nawadniaj się – Niedobory wody, którą nasze ciało wydziela podczas upałów, możemy uzupełniać pijąc napoje izotoniczne, soki owocowe, warzywne i herbatę. Warto unikać cukru i alkoholu, które zatrzymują wodę w organizmie. Jeśli nic już nie pomaga, w upalne dni można zastosować starą żeglarską metodę i wypić gorącą herbatę z … solą. Taki napój nie obniży sztucznie temperatury organizmu, a jednocześnie pozwoli uzupełnić niedobory soli mineralnych.
3. Zasłoń okna i postaw w mieszkaniu naczynia z wodą. Dzięki parowaniu wody powietrze będzie przyjemnie chłodne.
4. Wstrzymaj się z ćwiczeniami. W szczególnie upalne dni ruch warto ograniczyć do minimum i skupić się na przebywaniu w zacienionych, najlepiej klimatyzowanych pomieszczeniach.
5. Postaw na przewiewną odzież. Latem lepiej unikać obcisłych strojów ze sztucznych tkanin. Ubrania z bawełny powodują, że ciało się nie przegrzewa i może oddychać.