Przełomowe zmiany w iOS na horyzoncie. Unia Europejska stawia warunki

Jeśli chodzi o współpracę między urządzeniami, Apple bije Androida na głowę i trudno z tym polemizować. Zamknięty ekosystem giganta z Cupertino nie podoba się jednak Unii Europejskiej, a kolejne działania ukierunkowane na jego otwarcie mogą zmusić Apple’a do umożliwienia konkurencyjnej platformie korzystania z AirDrop i AirPlay.
Apple logo, Apple Store, sklep Apple

Źródło: Unsplash / Laurenz Heymann

iOS zacznie naprawdę współpracować z Androidem? Unia Europejska tego chce, ale Apple nieszczególnie

Zamknięty ekosystem Apple’a ma wiele zalet, gdy posiadamy urządzenia producenta, jednak, gdy mamy w swoim posiadaniu sprzęt z Androidem, nie wygląda to już tak dobrze. Unia Europejska już od dłuższego czasu ma giganta na swoim celowniku, zmuszając go do coraz większego otwarcia się na konkurencję. Chociaż firma już musiała zmienić kilka rzeczy w związku z DMA, kolejne wymagania wciąż się pojawiają. Jak donosi TheVerge, Unia Europejska opublikowała kilka zaleceń dla Apple, które mają na celu zapewnienie większej interoperacyjności systemów iOS i iPadOS z systemami konkurencyjnymi. Są one następstwem dwóch odrębnych postępowań DMA rozpoczętych we wrześniu.

Czytaj też: Apple skopiuje Samsunga? iPhone 17 Pro straci istotny element

Nowa propozycja interoperacyjności określa kilka środków, które Komisja Europejska chciałaby, aby Apple i powiązane z nim podmioty trzecie podjęły, i obejmują następujące zmiany w kluczowych obszarach:

Funkcje interaktywności

Funkcje przesyłania danych

  • Połączenie Wi-Fi typu peer-to-peer o dużej przepustowości
  • AirDrop
  • Odtwarzanie AirPlay
  • Usługi bezprzewodowego przesyłania plików na niewielką odległość
  • Casting medialny

Funkcje dotyczące konfiguracji i konfiguracji urządzenia

  • Parowanie uruchamiane automatycznie, gdy urządzenia są blisko
  • Automatyczne połączenie Wi-Fi
  • Kontroler NFC w trybie odczytu/zapisu

Czytaj też: OnePlus Open 2 z wieloma ulepszeniami, ale na premierę trochę jeszcze poczekamy

UE chce, aby Apple wdrożyło rozwiązanie, które umożliwiłoby stronom trzecim korzystanie z interfejsu API AirDrop, „w sposób równie skuteczny, jak rozwiązanie dostępne dla Apple”. Poza tym wymagane jest, by wszelkie aktualizacje AirDrop były dostępne dla osób trzecich w tym samym czasie, co początkowe wdrożenie. Umożliwiłoby to bezproblemowy transfer plików między iOS i innymi systemami operacyjnymi, w tym Androidem.

Apple wdroży powyższe środki w kolejnej głównej wersji systemu iOS, a w każdym razie najpóźniej do końca 2025 roku — czytamy w oświadczeniu końcowym Komisji Europejskiej.

Gigant z Cupertino oczywiście nie jest skłonny do takiego działania, znów powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa, mogącego ucierpieć po dostosowaniu się do nakazów interoperacyjności DMA. Apple nie precyzuje, z którymi propozycjami DMA UE się nie zgadza, uogólniając je w całości jako zagrożenie dla prywatności użytkowników.