Indyjski producent motocykli elektrycznych, Ultraviolette Automotive, właśnie zaprezentował swój najnowszy model F99. Motocykl, określany mianem pierwszego indyjskiego superbike’a, już teraz może pochwalić się osiągami, które stawiają go w czołówce światowych konstrukcji. Z maksymalną prędkością 200 km/h i przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w zaledwie 3 sekundy, F99 zdobywa uznanie zarówno na torach wyścigowych, jak i wśród entuzjastów technologii.
Ultraviolette F99 szybki jak błyskawica
Model F99 korzysta z doświadczeń marki w budowie motocykli miejskich, takich jak Ultraviolette F77. Nowy superbike jest jednak krokiem naprzód, łącząc technologie stosowane w wyścigach lotniczych i motoryzacyjnych. Dzięki temu F99 osiągnął rekord Indii na dystansie ćwierć mili – 10,712 sekundy. Historyczny wyczyn miał miejsce 1 grudnia 2024 roku podczas prestiżowej imprezy Valley Run w Aamby Valley. Rekord został zatwierdzony przez Federację Indyjskich Klubów Sportów Motorowych (FMSCI), a osiągi F99 stawiają go wśród czołowych średniowagowych superbieke’ów na świecie.
Czytaj też: Najszybszy na świecie motocykl terenowy wyjeżdża na ulice
To jednak dopiero początek. Dyrektor generalny firmy, Narayan Subramaniam, zapowiedział, że Ultraviolette zamierza teraz pobić rekord najwyższej prędkości maksymalnej dla motocykla wyprodukowanego w Indiach:
To ogromny powód do dumy dla Indii i Ultraviolette. Historycznie patrzyliśmy na Wschód lub Zachód w poszukiwaniu najlepszych pojazdów. W Ultraviolette zmieniamy tę narrację, korzystając z talentu i wiedzy indyjskich inżynierów. Rekordowy wynik F99 to dowód naszej doskonałości w projektowaniu i inżynierii.
Aby osiągnąć takie wyniki, F99 został poddany znaczącej redukcji masy dzięki zastosowaniu włókna węglowego w ramie pomocniczej, akumulatorze oraz szkielecie. Motocykl waży jedynie 180 kg, a napędza go chłodzony cieczą silnik elektryczny o mocy 120 KM (90 kW) i momencie obrotowym aż 972 Nm.
F99 nie tylko imponuje osiągami, ale też otwiera nowy rozdział dla Ultraviolette na rynkach międzynarodowych. Firma rozpoczęła wysyłkę motocykli elektrycznych do Niemiec, Hiszpanii i Turcji, a wkrótce dołączy także Włochy. Producent podkreśla, że jego celem jest nie tylko produkcja najszybszych motocykli elektrycznych, ale też ustanowienie nowych standardów w tej branży.
Ambicje marki są wspierane przez rosnący popyt. Subramaniam ujawnił, że Ultraviolette otrzymało zapytania z 190 krajów, co świadczy o globalnym zainteresowaniu. Dzięki pozyskaniu 15,5 mln dolarów finansowania firma planuje produkcję 1000 sztuk miesięcznie do połowy 2025 roku i pełne wdrożenie na rynku indyjskim. Wraz z premierą F99, Ultraviolette chce rzucić wyzwanie gigantom branży, takim jak Ducati czy BMW, które również rozwijają segment elektrycznych superbike’ów.