Zdaniem naukowców chodzi o pozostałości zabudowań sięgających dynastii Xia. Zostały one zlokalizowane w czasie wykopalisk prowadzonych w obrębie świątyni Zhuqui oraz murów otaczających miasto Xinmi. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wyciągnięte na tej podstawie wnioski mogą całkowicie zmienić to, jak historycy postrzegali funkcjonowanie tamtejszej cywilizacji.
Czytaj też: Kobieta stała na czele jednej z największych starożytnych cywilizacji. To najstarsza znana nauce królowa
Oczom archeologów okazały się nie tylko ruiny pałacu, ale także magazynów, w których dawniej trzymano zboże. Ziemne fundamenty dawnego pałacu mają wymiary wynoszące 60 na 30 metrów i mogły być kluczowym elementem kompleksu pałacowego powstałego na terenie tego chińskiego miasta.
Pałac odnaleziony przez archeologów dostarcza informacji na temat chińskich realiów architektonicznych oraz rolniczych
Wokół znajdują się natomiast tarasy, krużganki oraz dziedziniec. Wszystkie te elementy tworzą obraz bogatej społeczności, która stworzyła imponujące struktury, bez wątpienia robiące ogromne wrażenie w czasach starożytnych. Wyciągnięte do tej pory wnioski są bardzo istotne, ponieważ rewolucjonizują rozumienie układów starożytnych miast. Dostarczają też kluczowych informacji na temat ewolucji architektonicznej pałacu związanego z dynastią Xia.
Czytaj też: Wielki Mur Chiński ma konkurenta. Archeolodzy znaleźli go w zupełnie innym kraju
W toku wykopalisk udało się także odnaleźć liczne inne budynki. Na liście wymienia się przede wszystkim okrągłe magazyny służące do przechowywania zboża, które pod względem konstrukcji przypominają stodoły charakterystyczne dla dynastii Xia. Dzięki zgromadzonym danym powinno udać się jeszcze lepiej zrozumieć metody wykorzystywane przez starożytnych chińskich rolników oraz sposoby przechowywania zboża i ewolucję architektoniczną tamtejszych budynków gospodarczych.