“Na kablu też można”, czyli jak przewodowe drony bojowe zmieniają oblicze wojny

Przedstawiciel polskiej firmy odpowiadającej za system amunicji krążącej Warmate stwierdził niedawno, że era konsumenckich dronów na wojnie zmierza ku końcowi. Tak się jednak składa, że przewodowe drony rozwiązują problem, który dręczy typowe bezzałogowce stosowane w wojnie.
Ukraińskie drony zrzucające termit /Fot. Khorne Group, Telegram

Ukraińskie drony zrzucające termit /Fot. Khorne Group, Telegram

Dlaczego drony światłowodowe to nowy straszak współczesnej wojny?

Wojna na Ukrainie stała się poligonem testowym dla nowoczesnych technologii, wśród których nie mogło zabraknąć pozornie archaicznego rozwiązania w postaci systemu sterowania dronami za pośrednictwem nie komunikacji radiowej, a starego dobrego “przewodu”. Do tej pory z tego pomysłu robiła użytek głównie Rosja, ale dowiedzieliśmy się, że Ukraina również zaczęła stawiać na to rozwiązanie. Mowa dokładnie o bezzałogowcach, które zamiast polegać na radiowej częstotliwości, będącej łącznikiem między dronem a kontrolerem w rękach operatora, wykorzystują w tej roli światłowód, czyli przewodowe medium do przesyłania danych. Gwarantuje to niemal całkowitą odporność na zakłócenia, a więc coraz powszechniejszą taktykę przeciwdziałania dronom.

Czytaj też: A co to takiego? Dowody na odkrycie nietypowej cząstki antymaterii w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Nigdy wcześniej jej nie widzieliśmy

X.com

Przesyłanie sygnałów przez światłowody zapewnia też znacznie większą przepustowość, niższe opóźnienia oraz wzorową stabilność, co znacznie zwiększa jakość obrazu oraz skraca czas reakcji operatora na zagrożenie. Innymi słowy, “drony na kablu” są po prostu lepsze, choć w porównaniu do tych bezprzewodowych, są znacznie trudniejsze w produkcji. Aby dostosować drony do systemu światłowodowego, konieczna jest bowiem ich poważna modyfikacja. Wzmocniona konstrukcja, wydajniejsze silniki czy lepsze śmigła, to podstawa, aby sprostać wymaganiu dodatkowego ciężaru w postaci światłowodu na rolce, który rozwija się z każdym kolejnym metrem, którego pokona dron.

Czytaj też: To się naprawdę dzieje. Gigantyczny dron Dragonfly poleci do Saturna na szczycie rakiety Falcon Heavy!

Same przewody światłowodowe są projektowane tak, aby były jednocześnie lekkie i wytrzymałe, często zawierając wiele przewodów do transmisji danych, obrazu i zasilania. Jednak w środowisku miejskim czy w lesie mogą nie być najlepszym wyborem z racji ryzyka zaczepienia o przeszkodę. Wiemy, że aktualnie zarówno siły ukraińskie, jak i rosyjskie wykorzystują drony ze światłowodami do realizowania różnych misji – od rozpoznania do precyzyjnych uderzeń. W wielu przypadkach drony są kierowane na strategiczne pozycje, czasem lądując za linią wroga w celu oszczędzania akumulatora, a następnie są aktywowane w idealnym momencie.