Samsung wprowadza nowe funkcje do chmury i Quick Share
Choć Quick Share dostępne jest na Androidzie, Samsung stworzył swoją własną wersję z tą samą nazwą. W zasadzie działanie tej funkcji w obu przypadkach polega na tym samym – ma umożliwiać błyskawiczne udostępnianie plików między różnymi urządzeniami (w tym wypadku jednego producenta), pozwalając nam szybko przesyłać zdjęcia, filmy, dokumenty czy inne pliki, bez konieczności podłączania ze sobą sprzętów czy korzystania z chmury. Teraz południowokoreański gigant postawił jeszcze tę opcję ulepszyć, tym razem pod kątem bezpieczeństwa.
Czytaj też: One UI 7 zyska nowy wygląd. Samsung szykuje sporą metamorfozę
W menu Quick Share znalazła się nora opcja – Private Sharing. Wystarczy nacisnąć trzy kropki w prawym górnym rogu i wybrać Turn on Private Sharing. Umożliwia to jednoczesne udostępnianie do 20 plików o łącznym rozmiarze do 200 MB. Jest to nowy sposób dzielenia się plikami, który zabezpiecza je przed ponownym udostępnianiem. Multimedia chronione są bowiem ustawieniem „tylko do odczytu”, więc nie można ich ponownie udostępniać, ani nawet robić zrzutów ekranu. Udostępnione dane są chronione przez „technologię szyfrowania opartą na blockchain”. Dodatkowo mamy możliwość ustalenia, które kontakty mogą przeglądać te pliki, a kiedy to zrobią, otrzymamy powiadomienie. Jest też opcja ustawienia timera, by dane wygasły po ustalonym czasie. Oczywiście w każdym momencie wcześniejsze ustawienia można też zmienić.
Czytaj też: Galaxy Z Fold 6 Slim będzie smukły tylko z nazwy. Szykuje się rozczarowanie?
Warto jednak wspomnieć, że funkcja Private Sharing jest obsługiwana między urządzeniami Galaxy z systemem Android 10/One UI 2.1 lub nowszym. Można w ten sposób udostępniać:
- obrazy (.jpg, .png, .heic itp.),
- filmy (.mp4, .mkv itp.),
- pliki audio (.mp3 itd.),
- dokumenty (.txt lub .pdf).
Seria Galaxy S24 dostanie również funkcję Enhanced Data Protection, czyli kompleksowe szyfrowanie (E2EE) dla kopii zapasowych i zsynchronizowanych danych. Dane przechowywane na koncie w chmurze Samsunga mogą zostać odszyfrowane jedynie przez nasze urządzenie, więc nawet jeśli ktoś włamie się na serwer i ukradnie nasze dane, nie będzie mógł ich w żaden sposób rozszyfrować.
Czytaj też: Google udostępni Circle to Search na komputery stacjonarne
Funkcję tę aktywujemy w Samsung Cloud w menu ukrytym za trzema kropkami. Tam należy wejść w Ustawienia > Ulepszona ochrona danych, gdzie znajdziemy indywidualne przełączniki do szyfrowania kopii zapasowych i synchronizowanych danych. Kiedy już uruchomimy te opcje, otrzymamy specjalny kod odzyskiwania. Istotne jest, by zapisać go w bezpiecznym miejscu, łatwym do późniejszego znalezienia, ponieważ tylko dzięki niemy będziemy mogli uzyskać dostęp do swoich danych w razie utraty lub zniszczenia urządzenia.