Początek całej historii sięga nawet siedmiu tysięcy lat wstecz. Jej geneza jest związana z kulturą znaną jako Cucuteni-Trypole, która swoim zasięgiem obejmowała tereny dzisiejszej Ukrainy, Rumunii oraz Mołdawii. Zdaniem części ekspertów dokonane tam odkrycia – szczególnie w czasach komunizmu – nie zostały nagłośnione. Wręcz przeciwnie: próbowano zamieść je pod dywan.
Czytaj też: Dziś ciężko je sobie wyobrazić. Łodzie z tego materiału były w Skandynawii bardzo popularne
W efekcie wiele znalezisk przepadło lub zostało ukrytych i dopiero niedawno zaczęły pojawiać się nowe informacje na temat potencjalnie najstarszego miasta świata. Znane jako Trypole bądź Trypilia, zostało objęte badaniami z udziałem narzędzi geomagnetycznych. W ten sposób archeolodzy doszli do wniosku, iż stanowiska powstałe przed tysiącami lat obejmują ogromny obszar o powierzchni przekraczającej 100 hektarów.
Nie była to więc niewielkich rozmiarów osada, lecz coś, co nawet współcześnie mogłoby zasługiwać na miano pełnoprawnego miasta. Zgromadzone informacje jasno pokazują, że pierwsze miasta zakładane przez nasz gatunek wcale nie powstały na Bliskim Wschodzie, na przykład na terenach Mezopotamii, lecz tam, gdzie obecnie znajduje się Ukraina. Nowe ustalenia zostały przedstawione w Neue Zürcher Zeitung, a autorzy badań zwracają uwagę na kilka intrygujących kwestii dotyczących tego miejsca.
Trypole to zdaniem części archeologów najstarsze miasto świata. Jego początki sięgają co najmniej 4000 roku p.n.e.
Mowa o lokalizacji położonej w centralnej części Ukrainy, w obwodzie czerkaskim. Znalezione tam artefakty, między innymi postaci fragmentów ceramiki, pochodzą co najmniej z okolic 4000 roku p.n.e. Na czele zespołu badawczego stanął Joseph Müller z Uniwersytetu w Kilonii, który wraz ze współpracownikami rozpoczął analizy terenowe w 2011 roku. Na przestrzeni lat badaczom udało się zidentyfikować ponad 250 stanowisk noszących ślady ludzkiej ingerencji, przy czym początki tych poszukiwań przypadały na lata 60. ubiegłego wieku.
Najważniejszym wnioskiem płynącym z dotychczasowych ustaleń jest to, że świetnie zorganizowane osiedla ludzkie mogły funkcjonować w tej części Starego Kontynentu już między końcem epoki kamienia a początkiem epoki brązu. I choć pod względem architektonicznym ówczesne miasta znacząco różniły się od urbanistyki, jaka funkcjonuje obecnie, to nie zmienia to faktu, iż Trypole mogło zamieszkiwać nawet 20-30 tysięcy osób.
Czytaj też: Starożytne miasto z Bułgarii kryje krwawą przeszłość. Archeolodzy znaleźli tam specjalne ołtarze
Dość powiedzieć, że szacowany rozmiar tego prehistorycznego miasta mógł być większy niż… Monako. Domy najprawdopodobniej budowano tam z drewna i gliny, a w pewnym momencie zostały one pochłonięte przez ogień – być może za sprawą poważnego konfliktu. Co ciekawe, jak na razie nie udało się dotrzeć do żadnych grobów z tego okresu, co nadaje całej sprawie tajemniczości. Szacuje się, iż Trypole zostało opuszczone przez dawnych mieszkańców około 3600 roku p.n.e.