Własny AT-ST z “Gwiezdnych Wojen”? Wkrótce może być Twój

Jeżeli jesteście fanami “Gwiezdnych wojen”, zapewne pamiętacie roboty AT-ST, które pojawiły się w “Powrocie Jedi”. Teraz każdy może mieć mniejszą wersję takiej maszyny we własnym domu – wystarczy zapłacić ok. 70 000 zł.
Tron 1 /Fot. LimX Dynamics

Tron 1 /Fot. LimX Dynamics

AT-ST (All Terrain Scout Transport) to dwunożna maszyna krocząca, używana głównie przez Imperium Galaktyczne, często nazywana “chicken walker”, która po raz pierwszy pojawiła się w “Powrocie Jedi”. LimX Dynamics to z kolei chińska firma, która stworzyła robota Tron 1, będącego mniejszą i komercyjną wersją filmowego AT-ST.

Czytaj też: Wysłali robota do reaktora w Fukushimie. Gigant rozpoczął swoją misję

Tron 1 został zaprojektowany głównie do użytku przez inżynierów jako platforma testowa do sterowania ruchem robotów humanoidalnych i badań nad tzw. ucieleśnioną inteligencją. Nie nadaje się do walki z Sojuszem Rebeliantów, ale może pomóc w wielu codziennych czynnościach.

Tron 1 to miniaturowa wersja robota AT-ST

Ucieleśniona inteligencja (ang. embodied intelligence) to koncepcja w sztucznej inteligencji, robotyce i kognitywistyce, która zakłada, że inteligencja i procesy poznawcze nie mogą być w pełni zrozumiane bez odniesienia do fizycznego ciała i interakcji ze środowiskiem. W przeciwieństwie do tradycyjnych podejść, które koncentrują się na czystych procesach obliczeniowych, ucieleśniona inteligencja zakłada, że ciało i jego fizyczne działanie w przestrzeni są kluczowe dla rozwijania inteligencji. Dlatego właśnie wszelkie modele AI należy “sparować” z dopełniającymi je “ciałami”.

Czytaj też: X-37B zmienia orbitę bez silników! Jak to możliwe?

Mając na uwadze różne zastosowania badawcze, robot jest wyposażony w trzy wymienne końcówki odnóży do różnych typów lokomocji. Point-Foot ma formę zaokrąglonego gumowanego guzka (zapewnia największą zwinność) i była już wcześniej wykorzystywana przez robota P1 Bipedal (protoplastę Tron 1) do spacerów po lesie. Jest też bardziej przypominająca stopę podeszwa (Sole), która lepiej naśladuje chód człowieka i końcówka Wheeled, pozwalająca robotowi poruszać się po płaskim terenie na kołach, a jednocześnie pokonywać przeszkody, blokując te koła i używając ich jako stóp.

Robot Tron 1 /Fot. LimX Dynamics

Automatyczny system rozpoznawania sprzętu Tron 1 wykrywa, które końcówki są aktualnie zainstalowane i odpowiednio przełącza się na odpowiednie oprogramowanie do sterowania ruchem. Użytkownicy obsługują robota w czasie rzeczywistym za pomocą dołączonego bezprzewodowego pilota lub używają języka programowania Python do autonomicznej pracy.

Jeśli chodzi o podstawowe specyfikacje, aluminiowo-plastikowy korpus Tron 1 ma 854 mm wysokości, waży mniej niż 20 kg, jest wyposażony w procesor Intel Core i3 12. generacji i na jednym ładowaniu powinien być zdolny do pracy przez 2 godziny. Wbudowane porty umożliwiają dodawanie urządzeń peryferyjnych, takich jak kamery, radary/lidar i ramiona robota.

Robota Tron 1 można kupić za w przedsprzedaży za kwotę 15 000 dol., a wysyłka pierwszych egzemplarzy jest planowana na końcówkę grudnia 2024 r.