Areną działań badaczy było stanowisko archeologiczne Al-Qurh. To właśnie tam poszukiwali oni dowodów na obecność ludzi, ale wydaje się, że efekt końcowy przebił oczekiwania nawet samych uczestników ekspedycji. Wydobyli oni bowiem topór ręczny wykonany z miękkiego bazaltu i mający ponad pół metra długości. Przy tak imponujących rozmiarach możemy mówić o jednym z największych dwustronnych toporów znanych nauce.
Czytaj też: Starożytny kult w Europie Środkowej. Archeolodzy odnaleźli pozostałości dwóch świątyń
Spore gabaryty powodowały, że operowanie tego typu narzędziem wymagało najprawdopodobniej użycia obu dłoni. Siekiera została wykonana tak, aby posiadała ostrą i wytrzymałą krawędź przeznaczoną do siekania bądź cięcia. Zdaniem naukowców tego typu obiektów używano do obrabiania upolowanych zwierząt i porcjowania mięsa.
Nie można jednocześnie wykluczyć scenariusza, w którym opisywany topór pełnił przede wszystkim funkcję symboliczną. W tym przypadku miałby on jedynie służyć jako demonstracja siły jego posiadacza. Jak wyjaśniają eksperci, dokonane znalezisko dostarcza kolejnego narzędzia kamiennego datowanego na epokę paleolitu. Do tej pory odnaleziono kilkanaście innych, a archeolodzy przewidują, że dokładne analizy powinny dostarczyć informacji na temat pochodzenia i sposobów wykorzystywania takich artefaktów.
Topór znaleziony przez archeologów działających na terenie pustyni Arabskiej ma 51,3 cm długości i mógł być wykorzystywany do obróbki mięsa
Ta dwustronność jest jednym z najważniejszych odkryć naszych trwających badań prowadzonych na terenie równiny Qurh. To niesamowite narzędzie kamienne mierzy ponad pół metra i jest największym przykładem szeregu narzędzi kamiennych odnalezionych na tym stanowisku. Trwające poszukiwania na całym świecie nie doprowadziły do wydobycia dwustronnych siekier tej samej wielkości. Dlatego może to być jedna z największych dwustronnych siekier, jakie kiedykolwiek znaleziono. stwierdził Gezim Aksoy z TEOS Heritage
Czytaj też: Medyczny skarb znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych w Egipcie
Kilka miesięcy temu informowaliśmy o głośnym znalezisku dokonanym na południu Anglii. W tamtym przypadku również była mowa o kamiennych toporach, choć były one nawet starsze: mogły pochodzić sprzed 300 tysięcy lat. Naukowcy nie byli w stanie określić, przedstawiciele którego gatunku posługiwali się tymi narzędziami, choć przypuszczali, że również wykorzystywano je do obróbki mięsa.