Bańki mydlane, “spokój wieczności”. Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2019 roku! [GALERIA]

Każde ze zdjęć to nie tylko ciekawa kompozycja ale i wiążąca się z nim naukowa historia.

Fotografie zostały nadesłane na coroczny konkurs „Science photographer of the year” organizowany przez Royal Photographic Society, stowarzyszenie działające od 1853 roku. Każde ze zdjęć to nie tylko ciekawa kompozycja ale i wiążąca się z nim naukowa historia.

1. Bańki mydlane – Kym Cox
 


 

Kształt i rozmiar baniek zależy od tego ile powietrza mogą w sobie zmieścić. Dzięki temu bywają często wykorzystywane jako narzędzie nie wielu badań nad materiałami i na przykład ich przyleganiem do siebie. Ciekawostką w budowie baniek jest fakt, że dzięki grawitacji ich ścianki są cieńsze na górze i grubsze na dole. To właśnie ta cecha pozwala im załamywać światło i mienić się pięknymi kolorami.

Fot. Kym Cox/2019 science photographer of the year/RPS
 

2. Mapowanie tlenu – Yasmin Crawford
 


 

Zdjęcie jest częścią projektu realizowanego przez fotografkę na Falmouth University. Jego tematem jest analiza złożoności współpracy naukowców z różnych dziedzin i o wielu perspektywach. Crawford tłumaczy, że tworzy obrazy pokazujące połączenia między tym co świadome a tym co niepoznane.
 

Yasmin Crawford/2019 science photographer of the year/RPS
 

3. Spokój wieczności – Yevhen Samuchenko
 


 

Fotograf ruszył z wyprawą nad himalajskie jezioro Gosainkund w Nepalu. To wyjątkowe miejsce znajduje się na 4,4 tysiąca metrów nad poziomem morza. Na niebie widać Drogę Mleczną, galaktykę, która jest naszym domem.
 

Fot. Yevhen Samuchenko/2019 science photographer of the year/RPS
 

 

4. Aura bezpieczeństwa – Richar Germain
 


 

Agrafka została podłączona do generatora prądu, do prowadzi do jonizowania przez nią powietrza naokoło. Reakcja powoduje wydzielanie energii w postaci fotonów – stąd efekt aury wokół przedmiotu. Skąd załamania światła? Aparat uchwycił światło emitowane przez reakcję, a nie to, które mogło się odbić w powierzchni agrafki.
 

Fot. Richard Germain/2019 science photographer of the year/RPS

 

5. Zagubiony trojszyk – David Spears
 


 

Ten mały owad jest bardzo niemile widziany w magazynach z mąką i ziarnami. Jego zdjęcie wykonano za pomocą elektronowego mikroskopu i następnie pokolorowano za pomocą programu Photoshop.
 

Fot. David Spears/2019 science photographer of the year/RPS
 

6. Mgławica Ameryka Północna– Dave Watson
 

NGC7000 to mgławica w konstelacji Cygnus. Jej nazwa zwyczajowa pochodzi od kształtu, z którego przypomina ziemski kontynent.
 

Fot. Dave Watson/2019 science photographer of the year/RPS

 

 

7. Jelonek – Viktor Sykora
 


 

Do zrobienia tego zdjęcia fotograf użył mikroskopu świetlnego o pięciokrotnym powiększeniu.
 

Fot. Viktor Sykora/2019 science photographer of the year/RPS

8. Teleskop Lovella – Marge Bradshaw
 


 

Autorka zdjęcia nie kryje fascynacji tym obiektem, która zaczęła się od szkolnej wycieczki. Od tego czasu planowała wrócić by zrobić serię zdjęć pokazujących także uszkodzenia i zużycie tej imponującej konstrukcji.
 

Fot. Marge Bradshaw/2019 science photographer of the year/RPS
 

9. Meduzy do góry nogami – Mary Anne Chilton
 

To ciekawy gatunek, który zamiast pływać porusza się za na zasadzie pulsowania w górę lub w dół. Kolor zwierząt pochodzi od gatunków alg nagromadzonych w otaczającej je wodzie.
 

Fot. Mary Anne Chilton/2019 science photographer of the year/RPS

Wyjątkowe kadry są częścią wystawy w londyńskim Muzeum nauki, która trwać będzie od 7 października do 5 stycznia.