Zespół uczonych z Uniwersytetu Australii Południowej pod kierownictwem prof. Xin-Fu Zhou i prof. Larisy Bobrovskayi odkrył związek między dietą wysokotłuszczową i spadkiem zdolności poznawczych. Myszy karmione przez 30 tygodni tłustymi pokarmami nie dość, że zachorowały na cukrzycę, to jeszcze nabawiły się spadku zdolności poznawczych, w tym stanów lękowych, depresji, a nawet choroby Alehzimera.
Czytaj też: Czym jest spowodowana otyłość? Naukowcy wskazują na więcej niż jeden czynnik
Gryzonie z upośledzonymi funkcjami poznawczymi były bardziej narażone na nadmierne tycie z powodu nieprawidłowości metabolicznych. Eksperymenty te dodają dowodów łączących przewlekłą otyłość i cukrzycę z chorobą Alzheimera, na którą do 2050 r. może cierpieć 100 mln osób na świecie. Szczegóły opisano w czasopiśmie Metabolic Brain Disease.
Prof. Larisa Bobrovskaya mówi:
Otyłość i cukrzyca upośledzają ośrodkowy układ nerwowy, nasilając zaburzenia psychiczne i spadek zdolności poznawczych. Wykazaliśmy to w naszym badaniu na myszach.
Duży brzuch, mały mózg
Myszy biorące udział w eksperymencie losowo podzielono na dwie grupy – jedna była karmiona standardowymi pokarmami, a druga dietą wysokotłuszczową (począwszy od 8. tygodnia życia zwierzęcia). Badanie trwało łącznie 30 tygodni, a ilości przyjmowanych pokarmów, masa ciała i poziom glukozy były monitorowane w różnych odstępach czasowych.
Myszy na diecie wysokotłuszczowej znacznie przybrały na masie, co jest oczywiste, ale ponadto rozwinęła się u nich insulinooporność. Gryzonie zaczęły się zachowywać nienormalnie w stosunku do myszy karmionych standardowymi pokarmami. Wykryto znaczne pogorszenie zdolności poznawczych i patologiczne zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera.
Czytaj też: Zimna woda zabezpiecza przed demencją? Nowe badanie
Prof. Larisa Bobrovskaya dodaje:
Osoby otyłe mają około 55% zwiększone ryzyko rozwoju depresji, a cukrzyca podwaja to ryzyko. Nasze odkrycia podkreślają znaczenie zajęcia się globalną epidemią otyłości. Połączenie otyłości, wieku i cukrzycy z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do spadku zdolności poznawczych, choroby Alzheimera i innych zaburzeń zdrowia psychicznego.
Już w 2020 r. naukowcy z University College London (UCL) odkryli, że osoby o wskaźniku masy ciała (BMI) odpowiadającemu nadwadze lub otyłości, byli bardziej narażeni na rozwój demencji. Potwierdzono także, że otyłość brzuszna (związana z dużym obwodem talii) jest czynnikiem ryzyka, który częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Związek między otyłością a demencją był niezależny od tego, czy dana osoba była palaczem, cukrzykiem, miała nadciśnienie, czy była nosicielem genu APOE ε4 – genetycznego czynnika ryzyka choroby Alzheimera i powiązanych demencji.