Drony stają się podstawą wyposażenia armii na całym świecie, czego można doświadczyć podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Coraz częściej stosowane są tanie drony kamikadze, których strata jest wliczona w koszty działań wojennych.
Czytaj też: To nie film SF a rzeczywistość. Szpiegowskie drony jak statki kosmiczne
Z drugiej strony jednak Stany Zjednoczone postrzegają bezzałogowe statki powietrzne (UAV) jako idealne wsparcie myśliwców budowanych ramach projektu Next Generation Air Dominance (NGAD). Amerykańska armia chętnie korzysta z zaawansowanych dronów, które mają duży zasięg, są niewidzialne dla radarów, a przy tym precyzyjne. Te autonomiczne maszyny nigdy się nie męczą, a przy tym nie narażają życia żołnierzy. Thanatos to najnowocześniejszy z nich.
Thanatos to zwiastun śmierci dla wrogów
Thanatos, nazwany na cześć Tanatosa, greckiego boga i uosobienia śmierci, został ogłoszony w 2019 r. Odpowiedzialna za realizację projektu firma Kratos Defence and Security Solutions, która stworzyła także XQ58-A Valkyrie i UTAP-22 Mako, nie ujawniła żadnych szczegółów na jego temat. Aż do teraz.
Czytaj też: Drony Reaper z od dawna wyczekiwanym ulepszeniem. Nie za późno?
Opublikowany przez firmę render jest jak dotąd pierwszą wizualizacją Thanatosa. Wynika z niego, że będzie to jednosilnikowy, bezogonowy UAV ze skrzydłami w kształcie rombów (o zmniejszonym oporze). Ma mieć elementy utrudniające wykrycie, m.in. wloty powietrza umieszczone w górnej cześci kadłuba, dziób typu “łopata” i wylot silnika w zagłębieniu, co ma zmniejszać sygnaturę podczerwoną. Dron będzie poruszał się z prędkością ponaddźwiękową, ale nie ujawniono, jaką dokładnie.
Kratos nie ujawnił żadnych informacji na temat możliwości uzbrojenia drona, więc nie wiadomo, w jakich misjach Thanatos będzie się specjalizował. Jedną oczywistą wskazówką wynikającą z renderu jest logo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), które Kratos zwykle robi, przekazując swoje drony określonemu rodzajowi wojska.
Eric DeMarco, prezes i dyrektor generalny Kratos, mówi:
W oparciu o nowe, duże możliwości programowe, które realizujemy, planujemy obecnie pewne dodatkowe inwestycje w 2024 r., w tym w obszarze dronów taktycznych i satelitów, aby przygotować spółkę na potencjalnie jeszcze większy wzrost w 2025 r. i później. Wśród nowych możliwości, które poszukujemy, prowadzimy rozmowy z klientem i mamy nadzieję, że w przyszłym roku podpiszemy kontrakt dotyczący niektórych innych systemów dronów taktycznych Kratos, w tym Thanatosa.
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oświadczyły również, że zamierzają zakupić 1000 UAV, które będą towarzyszyć ich zaawansowanym myśliwcom w ramach programu Collaborative Combat Aircraft (CCA). W tej roli Thanatos prawdopodobnie służyłby jako transporter z bronią do przenoszenia rakiet powietrze-powietrze dla myśliwców i systemów walki elektronicznej.
Prace nad Thanatosem powinny rozpocząć się do 2025 r., co firma Kratos nakreśliła również w swoich prognozach finansowych.